Okradli Cię lub straciłaś paszport na wakacjach?! Sprawdź, co wtedy zrobić!

Okradli Cię lub straciłaś paszport na wakacjach?! Sprawdź, co wtedy zrobić!
25Lip

Zgubiłaś swój paszport? Uległ zniszczeniu lub uszkodzeniu, przez co nie nadaje się już do użytku? Ktoś Ci go ukradł podczas wakacji? Co zrobić, szczególnie kiedy jesteś za granicą? Spokojnie, nie ma tragedii. Postępuj według instrukcji, a wszystko będzie dobrze i wrócisz z wakacji do Polski.

#1. Zgłoszenie
W pierwszej kolejności zgłoś zgubienie, kradzież lub zniszczenie paszportu. Zrób to jak najszybciej w konsulacie oraz w miejscowym posterunku policji. Tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo i uchronienie się przed sytuacją, w której ktoś miałby podszywać się pod Ciebie i np. wziąć kredyt.

#2. Konsulat
Za granicą kwestia wydania, unieważnienia lub zmian w paszporcie należy do konsula. Udaj się tam w celu wyrobienia paszportu tymczasowego, który umożliwi Ci powrót do kraju bez paszportu polskiego.

#3. Dokumenty
Do wydania takiego paszportu musisz mieć ze sobą:

  • uszkodzony paszport - jeśli Twój paszport jest uszkodzony,
  • dowód osobisty,
  • inny dokument ze zdjęciem, np. prawo jazdy, paszport innego kraju albo legitymację szkolną czy studencką - jeśli nie masz ważnego dowodu osobistego,
  • 2 fotografie,
  • dowód uiszczenia opłaty paszportowej.

#4. Wydanie paszportu tymczasowego
Od złożeniu wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami do wydania paszportu tymczasowego minie kilka godzin, dostaniesz go od ręki. Paszport tymczasowy będzie ważny 2 tygodnie. Dlatego po przyjeździe do Polski będziesz musiała wyrobić nowy dokument.

#5. Numer interwencyjny
Możesz także zadzwonić pod interwencyjny numer w Departamencie Konsularnym i Polonii Ministerstwa Spraw Zagranicznych - 00 48 22 523 90 00 i tam uzyskać pomoc.

Zdjęcie Okradli Cię lub straciłaś paszport na wakacjach?! Sprawdź, co wtedy zrobić! #1
Fot. Pixabay.com

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja