Zgubiłam paszport na wakacjach! Wymarzona podróż skończyła się koszmarem i utratą oszczędności!

Agnieszka
Styl życia
29.05.2024 12:54
Zgubiłam paszport na wakacjach! Wymarzona podróż skończyła się koszmarem i utratą oszczędności!

Te wakacje miały być odreagowaniem po burzliwym rozwodzie, szansą na odpoczynek i odstresowanie, a okazały się koszmarem! Takiego stresu nie przeżyłam nawet na sali sądowej! A do tego straciłam ostatnie oszczędności…

Moje pierwsze wakacje solo

Już w trakcie rozwodu z moim byłym mężem postanowiłam, że w tym roku pojadę na wakacje solo. On nigdy nie chciał ze mną podróżować, więc uznałam, że samotna podróż będzie symbolem mojego nowego życia.

Na początku kwietnia poleciałam więc do Egiptu. Wiedziałam, że bywa tam niebezpiecznie, a ja jestem sama, więc nie oddalałam się od hotelu. Sam hotel miał wszystko czego potrzebowałam, więc nawet nie chciałam wychodzić. 

Nie miała być to podróż w celu poznania nowej kultury i zobaczenia, jak żyją lokalne osoby. To miał być jedynie tydzień relaksu z drinkiem nad basenem i pysznym jedzeniem.

I tak właśnie spędziłam całe siedem dni wakacji. Na lotnisko jechałam zrelaksowana i wypoczęta. Życie stanęło mi jednak przed oczami, kiedy doszło do odprawy paszportowej.

Zgubiłam paszport i spanikowałam!

Nie wiem jak, gdzie i kiedy to się stało, ale w saszetce, gdzie miałam wszystkie dokumenty i bilet lotniczy, nie było mojego paszportu…

Nie mogłam więc wsiąść do samolotu powrotnego. Zalałam się łzami i prosiłam, żeby mnie wpuścili z resztą wycieczki, ale ochrona stanowczo odmówiła. Niedługo później samolot odleciał, a ja zostałam na lotnisku zapłakana, spanikowana i nie mająca pojęcia co robić dalej.

Po kilkunastu minutach, kiedy trochę się uspokoiłam, wyszłam przed lotnisko i wzięłam taksówkę, żeby pojechać z powrotem do hotelu. Wpadłam do recepcji i poprosiłam o klucz do mojego pokoju. Wyjaśniłam, że zgubiłam paszport i może zostawiłam go gdzieś w pokoju.

Pokój był już zajęty przez inna rodzinę, ale z grzeczności pozwolili mi go przeszukać. To wszystko jednak na nic, bo i tak nie znalazłam dokumentu…

Załamałam się i usiadłam w hotelowej recepcji. Miałam atak paniki, a mój umysł zaczął mnie przekonywać, że zostanę tu na zawsze.

Pani z recepcji uratowała mi życie!

W pewnym momencie podeszła do mnie pani z recepcji, przemiła młoda kobieta. Kazała mi się uspokoić i wyjaśnić krok po kroku, co muszę zrobić. 

Najpierw kazała mi przez internet kupić bilet na autobus, który zawiezie mnie do Kairu, gdzie jest polski konsulat i ambasad. Powiedziała, żebym wcześniej tam zadzwoniła i powiedziała, co się stało.

Gdy telefon odebrał pracownik konsulatu i usłyszał co się stało, uspokoiłam się. Powiedział, że muszę przyjechać na miejsce i wspólnie wszystko załatwimy. Tak też zrobiłam.

Straciłam wszystkie oszczędności 

W polskim konsulacie pracownicy pomogli złożyć wniosek o wydanie tymczasowego paszportu, na którym będę mogła wrócić do domu. Musiałam jednak poczekać do kolejnego dnia, bo było już dość późno.

Wydałam więc majątek i na bilet do Kairu, na hotel, a potem na bilet powrotny do Polski!

Z wakacji, które miałyby być startem na nową drogę życia, wróciłam wykończona psychicznie, fizycznie i bez grosza przy duszy. Niezły początek “nowe życia”...

Od redakcji:

Co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów za granicą?

Jeśli zgubisz dokumenty tożsamości za granicą, ważne jest, aby szybko podjąć odpowiednie kroki. Oto, co należy zrobić. 

Zgłoś zgubę lub kradzież:

Skontaktuj się z lokalną policją i zgłoś zgubę lub kradzież dokumentów. Uzyskaj pisemne potwierdzenie zgłoszenia, które może być potrzebne do wyrobienia nowych dokumentów.

Skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem:

Odwiedź najbliższą ambasadę lub konsulat swojego kraju. Tam będziesz mógł uzyskać pomoc w wyrobieniu tymczasowych dokumentów tożsamości, takich jak paszport tymczasowy. Przed wizytą sprawdź, jakie dokumenty mogą być potrzebne do złożenia wniosku.

Zablokuj dokumenty:

W niektórych krajach istnieje możliwość zablokowania zgubionych dokumentów tożsamości. Skontaktuj się z odpowiednimi urzędami w swoim kraju, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Skontaktuj się z bankiem:

Jeśli zgubiłeś również karty płatnicze, natychmiast skontaktuj się z bankiem, aby zablokować karty i uniknąć nieautoryzowanych transakcji.

Zachowaj kopie dokumentów:

Zawsze warto mieć kopie swoich dokumentów tożsamości (zarówno papierowe, jak i elektroniczne), które mogą ułatwić proces wyrobienia nowych dokumentów.

Ubezpieczenie podróżne:

Jeśli posiadasz ubezpieczenie podróżne, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Mogą oni oferować pomoc w takich sytuacjach, w tym wsparcie finansowe i logistyczne.

Podjęcie tych kroków pomoże zminimalizować stres i umożliwi szybkie uzyskanie nowych dokumentów, aby kontynuować podróż lub wrócić do domu.

Drogie Czytelniczki i Czytelnicy, jeśli borykacie się z podobnymi dylematami lub innymi problemami, które chcielibyście podzielić się z nami, zachęcamy do napisania na adres [email protected].

Gwarantujemy pełną anonimowość i dyskrecję. Pamiętajcie, że dzielenie się swoimi uczuciami i doświadczeniami może być pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedzi i wsparcia. Jesteśmy tu dla Was, by słuchać, doradzać i inspirować.

Kluczowe Punkty
  • Wakacje po rozwodzie miały być odskocznią, a stały się koszmarem.
  • Podróż do Egiptu miała być symbolem nowego życia.
  • Autorka zgubiła paszport na lotnisku, co wywołało panikę.
  • Dzięki pomocy recepcjonistki udało się załatwić tymczasowy paszport.
  • Strata oszczędności na dodatkowe koszty związane z problemem paszportowym.
  • Rady, co zrobić w przypadku zgubienia dokumentów za granicą.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną