Zgubiłaś dokumenty tuż przed podróżą? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Zgubiłaś dokumenty tuż przed podróżą? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Nie ma chyba nic gorszego, niż zgubienie dowodu osobistego lub paszportu na dzień lub kilka godzin przed zaplanowaną podróżną. Jesteś na lotnisku, odprawa bagażowa lada chwila się kończy, a ty stoisz z walizką i nie masz pojęcia gdzie podziały się twoje dokumenty. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zdjęcie Zgubiłaś dokumenty tuż przed podróżą? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji #1

#Nie panikuj

Postaraj się na chłodno podejść do tematu. Skup się i przypomnij sobie gdzie ostatnio widziałaś swój dowód lub paszport. Przeglądnij na spokojnie wszystkie kieszonki, torebki i kieszenie. Jeśli podróżujesz z bliskimi zapytaj ich, czy nie wiedzą, gdzie jest twój dowód. Osoby trzecie często lepiej pamiętają, gdzie go wsadzałaś. Ewentualnie poproś ich o pomoc w szukaniu.

#Co zrobić, jeśli faktycznie nie masz przy sobie dokumentów?

Zdjęcie Zgubiłaś dokumenty tuż przed podróżą? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji #2

Niestety, bez paszportu nie ruszymy się dalej niż do krajów strefy Schengen. Jeśli więc planujemy daleką podróż dowód osobisty nie załatwi sprawy. Brak dowodu osobistego jest jednak jeszcze większym problemem. Nawet loty międzymiastowe w Polsce wymagają od nas okazania dowodu osobistego.

W sytuacji, kiedy ewidentnie zgubiliśmy dokumenty w drodze na lotnisko musimy jak najszybciej zgłosić ich zagubienie na policję. W jednostce Policji otrzymasz zaświadczenie o zgubieniu dokumentów, jednak nie będzie ono respektowane na lotnisku.

#Co zrobić, jeśli dokumenty zgubiliśmy za granicą?

W takim przypadku konieczne jest udanie się do placówki konsularnej, która wyda nam stosowne zaświadczenie, na podstawie którego bez problemu wrócimy do kraju.

Jak widać, zgubienie dokumentów jest praktycznie jednoznaczne z brakiem możliwości przelotu. Ważne jest więc, aby kilka razy sprawdzić, czy na pewno mamy ze sobą paszport i dowód osobisty zanim wyjdziemy z domu.

Agnieszka

true

Polecane