Gigantyczne podwyżki akcyzy!? Ministerstwo Finansów zaskakuje nowymi stawkami!

Justyna
Podatki
10.07.2024 19:23
Gigantyczne podwyżki akcyzy!? Ministerstwo Finansów zaskakuje nowymi stawkami!

Ministerstwo Finansów zaprezentowało propozycję, która może zaskoczyć wielu Polaków. Planowane są znaczące podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Czy palaczy czekają drastyczne zmiany?

Nowa propozycja Ministerstwa Finansów

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, Łukasz Kozłowski, poinformował, że Ministerstwo Finansów zaprezentowało nową propozycję dotyczącą zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe. Obecnie obowiązująca tzw. „mapa drogowa” zakłada wzrost akcyzy o 10% rocznie. Jednak według nowej propozycji, od 2025 roku wzrost ten będzie znacznie większy:

  • Papierosy: akcyza wzrośnie o 25%.
  • Tytoń do palenia: wzrost akcyzy wyniesie 38%.
  • Wyroby nowatorskie: akcyza zwiększy się o 50%.
  • Płyn do e-papierosów: największy wzrost akcyzy, aż o 75%.

Kozłowski zaznaczył, że w kolejnych latach tempo wzrostu akcyzy również będzie wyższe niż obecnie zaplanowane, choć nie aż tak drastyczne jak w 2025 roku.

Zaskakujący moment na zmiany

Pojawienie się tej propozycji we wtorkowe popołudnie było niespodzianką dla wielu obserwatorów. W umowie koalicyjnej zapowiadano, że zmiany podatkowe będą wprowadzane z co najmniej sześciomiesięcznym vacatio legis. To oznacza, że takie drastyczne propozycje, przedstawione w tak krótkim czasie, są zaskakujące. Skala proponowanych zmian wywołała zdziwienie zarówno wśród ekspertów, jak i społeczeństwa.

Reakcje Ministerstwa Zdrowia

Minister zdrowia Izabela Leszczyna wyraziła poparcie dla planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. Argumentowała, że wyższe podatki mogą skutecznie zmniejszyć spożycie papierosów i alkoholu, ograniczając ich dostępność ekonomiczną. Leszczyna podkreśliła, że według analiz resortu finansów, papierosy i alkohol wysokoprocentowy w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie. Jej zdaniem, podwyżki akcyzy mogą pomóc w poprawie zdrowia publicznego, zmniejszając konsumpcję tych produktów.

Co dalej z akcyzą na alkohol?

Podczas spotkania omawiano jedynie kwestie związane z podniesieniem akcyzy na wyroby tytoniowe. Nie jest jasne, czy Ministerstwo Finansów planuje również podwyżki akcyzy na alkohol, choć Leszczyna wskazała, że wyroby alkoholowe mają również swoją mapę drogową zmian podatkowych. Ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, a dalsze dyskusje i konsultacje są nieuniknione.

Konsekwencje dla konsumentów

Planowane podwyżki akcyzy mogą znacząco wpłynąć na ceny wyrobów tytoniowych w Polsce. W konsekwencji może to skłonić wielu konsumentów do ograniczenia lub zaprzestania używania tych produktów. Eksperci będą bacznie obserwować dalszy rozwój sytuacji i dyskusje na ten temat. Palacze muszą przygotować się na możliwe zmiany, które mogą wejść w życie już w 2025 roku.

Czy propozycja Ministerstwa Finansów zostanie przyjęta i jakie będzie miała ostateczne konsekwencje, dowiemy się w nadchodzących miesiącach. Zaskakująca skala proponowanych zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe z pewnością wywoła szeroką debatę w społeczeństwie i mediach.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną