Nowy rok: Wyższa akcyza na alkohol i papierosy. Jak będą wyglądały ceny?

Patrycja
Podatki
03.01.2022 12:07
Nowy rok: Wyższa akcyza na alkohol i papierosy. Jak będą wyglądały ceny?

W Nowym Roku czeka nas wiele podwyżek. Już od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać wyższa akcyza na alkohol i papierosy. Dowiedz się, jak teraz będą wyglądały ceny najpopularniejszych produktów.

Zdjęcie Nowy rok: Wyższa akcyza na alkohol i papierosy. Jak będą wyglądały ceny? #1

Wyższa akcyza na alkohol i papierosy

Od nowego roku zacznie obowiązywać wyższa akcyza na alkohol i papierosy. Noworoczne podwyżki na te towary Rząd uzasadnia troską o zdrowie Polaków i zniechęcenie ich do spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Od 1 stycznia stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10%. Podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5%. Objętości.Z kolei minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100% do 105% całkowitej kwoty akcyzy. Dodatkowo nastąpi podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100%. Zostanie także wprowadzona minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy.

Jak będą wyglądały ceny alkoholu i papierosów?

Wzrost akcyzy przełoży się na wzrost cen tych produktów. Możemy zatem spodziewać się podwyżek. Jak będą wyglądały ceny od Nowego Roku? W przypadku półlitrowej butelki wódki podwyżka wyniesie około 1,50 złotego, butelki wina wytrawnego (0,75l) - ok. 16 groszy, półlitrowej puszki piwa - ok. 6 groszy, a w przypadku paczki papierosów o około 30 groszy.

Rząd wprowadzi Mapę Akcyzową

W ustawie zaproponowano także wprowadzenie Mapy Akcyzowej, czyli postulowanego przez rynek harmonogramu zmian stawek podatku na kolejne 5 lat. Według Rządu to rozwiązanie ma pozwolić przygotować się do zmian w prawie i kształtować politykę cenową.

Zgodnie z nim zaproponowano harmonogram podwyżek na lata 2023-2027 na alkohole i papierosy:

  • Co roku o 5% na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie.
  • Co roku o 10% na papierosy, tytoń do palenia cygara i cygaretki i wyroby nowatorskie oraz susz tytoniowy.

Miliardy wpłyną do budżetu państwa

Dzięki tym podwyżkom do budżetu państwa w 2022 roku trafi dodatkowe 2 mld zł, natomiast w przeciągu najbliższych 10 lat, zgodnie z proponowanym harmonogramem, aż 103 mld złotych!

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną