W Nowym Roku czeka nas wiele podwyżek. Już od 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać wyższa akcyza na alkohol i papierosy. Dowiedz się, jak teraz będą wyglądały ceny najpopularniejszych produktów.
Wyższa akcyza na alkohol i papierosy
Od nowego roku zacznie obowiązywać wyższa akcyza na alkohol i papierosy. Noworoczne podwyżki na te towary Rząd uzasadnia troską o zdrowie Polaków i zniechęcenie ich do spożywania alkoholu i palenia tytoniu.
Od 1 stycznia stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10%. Podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5%. Objętości.Z kolei minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100% do 105% całkowitej kwoty akcyzy. Dodatkowo nastąpi podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100%. Zostanie także wprowadzona minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy.
Jak będą wyglądały ceny alkoholu i papierosów?
Wzrost akcyzy przełoży się na wzrost cen tych produktów. Możemy zatem spodziewać się podwyżek. Jak będą wyglądały ceny od Nowego Roku? W przypadku półlitrowej butelki wódki podwyżka wyniesie około 1,50 złotego, butelki wina wytrawnego (0,75l) - ok. 16 groszy, półlitrowej puszki piwa - ok. 6 groszy, a w przypadku paczki papierosów o około 30 groszy.
Rząd wprowadzi Mapę Akcyzową
W ustawie zaproponowano także wprowadzenie Mapy Akcyzowej, czyli postulowanego przez rynek harmonogramu zmian stawek podatku na kolejne 5 lat. Według Rządu to rozwiązanie ma pozwolić przygotować się do zmian w prawie i kształtować politykę cenową.
Zgodnie z nim zaproponowano harmonogram podwyżek na lata 2023-2027 na alkohole i papierosy:
- Co roku o 5% na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie.
- Co roku o 10% na papierosy, tytoń do palenia cygara i cygaretki i wyroby nowatorskie oraz susz tytoniowy.
Miliardy wpłyną do budżetu państwa
Dzięki tym podwyżkom do budżetu państwa w 2022 roku trafi dodatkowe 2 mld zł, natomiast w przeciągu najbliższych 10 lat, zgodnie z proponowanym harmonogramem, aż 103 mld złotych!