"Czternastka" już we wrześniu! Nie każdy dostanie pełną kwotę, a część w ogóle nie otrzyma przelewu

Agnieszka
Biznes i finanse
10.07.2024 9:58
"Czternastka" już we wrześniu! Nie każdy dostanie pełną kwotę, a część w ogóle nie otrzyma przelewu

We wrześniu do emerytów i rencistów wysłana zostanie czternasta emerytura. To już czwarty rok z rzędu, kiedy przyznawane jest to świadczenie. Nie każdy jednak otrzyma tyle samo. 

Ile wyniesie czternasta emerytura w 2024 roku?

We wrześniu na kontach emerytów i rencistów pojawi się czternasta emerytura. Zostanie ona wysłana razem z emeryturą podstawową. Może się jednak okazać, że ze względu na kilka tur wypłacania pieniędzy, część osób zobaczy czternastkę na koncie już pod koniec sierpnia.

W 2024 roku czternastka wyniesie maksymalnie 1780,96 zł brutto. Jest to bowiem kwota odpowiadająca minimalnej emeryturze. Okazuje się jednak, że nie każdy dostanie właśnie taką kwotę. Część emerytów otrzyma świadczenie pomniejszone, a część w ogóle nie dostanie czternastki.

Czternastka obniżona dla części emerytów

Czternasta emerytura, co do zasady, powinna wynosić 1780,96 zł. Warto jednak pamiętać, że jest to kwota brutto. Po opodatkowaniu świadczenia emeryt dostanie więc na rękę niższą kwotę. To, ile dokładnie będzie wynosić czternastka zależy także od wysokości podstawowego świadczenia emeryta.

Limity i zasada “złotówka za złotówkę”

Warto pamiętać, że pełną kwotę czternastki otrzymają jedynie osoby, których świadczenie emerytalne nie przekracza 2900 zł brutto.

Przekraczając ten limit ZUS zastosuje zasadę “złotówka za złotówkę”. Przykładowo, jeśli emerytura seniora wynosi 3250 zł brutto, to pomniejszona czternastka wyniesie nieco ponad 1430 zł. Do tego jeszcze należy odjąć od tej kwoty podatek i w ten sposób czternastka wyniesie 1130 zł. 

Część emerytów w ogóle nie dostanie czternastki

W przyznawaniu świadczenia obowiązuje też inny limit. Osoba, której świadczenie wynosi równo 5500 zł brutto, otrzyma 50 zł brutto ”czternastki”. Natomiast każdy, kogo emerytura lub renta jest wyższa niż 5500 zł, choćby o kilka złotych, nie otrzyma już przelewu. 

Jak więc widać, w przypadku przekroczenia limitu 5500 zł brutto, zasada “złotówka za złotówkę” nie obowiązuje. 

Kluczowe Punkty
  • We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę.
  • Czternastka wyniesie maksymalnie 1780,96 zł brutto.
  • Pełną kwotę otrzymają osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto.
  • Zasada “złotówka za złotówkę” obniża świadczenie dla osób powyżej limitu 2900 zł brutto.
  • Osoby z emeryturą powyżej 5500 zł brutto nie otrzymają czternastki.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną