Wzrost akcyzy. Ministerstwo wyjaśnia, dlaczego zapłacimy więcej za alkohol i papierosy

Katarzyna

Newsy

12.10.2021 20:37

Wzrost akcyzy. Ministerstwo wyjaśnia, dlaczego zapłacimy więcej za alkohol i papierosy

Rządzący pracują nad zmianami w prawie, w związku z którymi wzrośnie akcyza. Ministerstwo wyjaśnia, dlaczego podejmuje takie kroki.

Zdjęcie Wzrost akcyzy. Ministerstwo wyjaśnia, dlaczego zapłacimy więcej za alkohol i papierosy #1

Wzrost akcyzy

Jak podaje Ministerstwo Finansów akcyza na alkohol, papierosy oraz wino ma wzrosnąć od przyszłego roku i wzrastać sukcesywnie do 2027. Rząd pracuje obecnie nad pracami legislacyjnymi w tym kierunku. Podwyższenie stawek podatku akcyzowego ma dotyczyć wyrobów, które są używkami, czyli alkoholu etylowego, piwa, wina, napojów fermentowanych czy wyrobów pośrednich. Wzrośnie również cena papierosów, tytoniu do palenia oraz wyrobów nowatorskich. Ostatnia podwyżka akcyzy miała miejsce w 2020 roku i wynosiła ona 10%.

Zdanie Resortu Finansów 

Resort Finansów zaznacza, że główną zmianą będzie podniesienie akcyzy na używki, czyli alkohole i papierosy o 10%. Podatek ten ma wzrastać co rok o kolejne 5% w latach 2023-2027, co zostało zawarte w tzw. Mapie Akcyzowej. W latach 2023-2027 ma wzrastać również akcyza na papierosy i wyroby tytoniowe, ale już o 10%, a nie 5%, jak w przypadku alkoholu. Zmiany, jakie chce wprowadzić Ministerstwo Finansów, sprawią, że za wyroby te zapłacimy więcej. W przypadku półlitrowej butelki wódki będzie to o 1,50 zł więcej, butelka wina zdrożeje o 0,16 zł, a paczka papierosów o 30 groszy. Butelka półlitrowego piwa podrożej natomiast o 0,06 zł.

Zdjęcie Wzrost akcyzy. Ministerstwo wyjaśnia, dlaczego zapłacimy więcej za alkohol i papierosy #2

Akcyza w innych krajach UE 

Ministerstwo Finansów zaznacza, że wzrost akcyzy jest podyktowany w pewnym stopniu również dyskusjami społecznymi, które uważają, że wyroby te powinny być droższe, aby mniej osób miało do nich dostęp. Co więcej, zmiany te są wprowadzane również w związku ze zmianami w innych krajach UE. W Niemczech na przykład w ostatnim czasie stawka akcyzowa wzrosła aż dziewięciokrotnie. Według resortu finansów stawki na napoje alkoholowe powinny znajdować się na podobnym poziomie co w innych krajach UE. Jak podaje Eurostat, ceny konsumpcyjne napojów procentowych są w Polsce na niskim poziomie w stosunku do innych krajów UE. Tańszy alkohol można zakupić tylko w Bułgarii czy na Węgrzech.

Szkodliwy wpływ na zdrowie Polaków 

Kolejnym powodem wzrostu akcyzy jest również troska o zdrowie Polaków. Alkohol czy papierosy mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, a podniesienie ich cen sprawi, że nie będą one tak łatwo dostępne, jak dotychczas. Coroczny wzrost ich cen będzie powodował zmniejszenie grupy, która docelowo będzie mogła zakupić te wyroby. Ministerstwo Finansów powołuje się również na dane WHO, która twierdzi, że alkohol i papierosy to główne czynniki ryzyka dla naszego zdrowia. Według danych WHO papierosy „zabijają” rocznie około 8 mln ludzi, a alkohol jest przyczyną około 3 mln zgonów.