Dodaj TEN składnik do dżemu! Przepis na słodki i zdrowy dżem truskawkowy bez cukru!

Ewelina
Przetwory
02.06.2024 9:08
Dodaj TEN składnik do dżemu! Przepis na słodki i zdrowy dżem truskawkowy bez cukru!

Soczyste, czerwone truskawki na targu przyciągają wzrok i zachęcają do zakupu. Owoce te, spożywane w dużych ilościach, stanowią bazę dla wyjątkowego, naturalnego dżemu truskawkowego. Najważniejsze, że dżem ten nie zawiera ani grama cukru, a mimo to jest słodki i aromatyczny. Pierwszy słoik, jeszcze ciepły, znika zazwyczaj od razu po przygotowaniu, co jest dowodem na jego wyjątkowy smak.

Dlaczego Warto Przygotować Dżem bez Cukru?

Truskawki są konsumowane w dużych ilościach, a zimą czy wiosną, gdy pojawia się ochota na te owoce, naturalny dżem staje się idealnym rozwiązaniem. W przepisie tym nie używa się cukru – sekretem słodyczy jest sok z cytryny, który nie tylko zagęszcza dżem, ale także zachowuje intensywny kolor owoców.

Jak Przygotować Dżem Truskawkowy bez Cukru?

Aby uzyskać idealny dżem, zaleca się wybieranie późnych odmian truskawek – tych o głębokim, purpurowym kolorze. Są one najbardziej aromatyczne i słodkie, co eliminuje konieczność dodawania cukru. Owoce należy dokładnie umyć, osuszyć i odciąć szypułki. Ważne jest, by nie robić tego przed myciem, gdyż truskawki mogą nasiąknąć wodą.

Gotowanie Dżemu – Krok po Kroku

Gotowanie dżemu jest procesem prostym, choć wymagającym cierpliwości. Truskawki z sokiem cytrynowym należy smażyć na małym ogniu przez około 1-2 godziny, mieszając co chwilę, aby uniknąć przypalenia. Kluczem jest powolne odparowywanie wody, co zapewnia odpowiednią konsystencję.

Przepis na Dżem Truskawkowy bez Cukru

Poniższy przepis umożliwia przygotowanie około 1 litra zdrowego dżemu:

Składniki:
 • 1,5 kg dojrzałych truskawek
 • 1 cytryna
Sposób Przygotowania:
 1. Cytrynę umyć, osuszyć i przez chwilę rolować na blacie, delikatnie dociskając. Przekroić owoc na pół i wycisnąć sok (około 50 ml).
 2. Truskawki umyć w zimnej wodzie, odsączyć na sitku i odciąć szypułki. Umieścić je w dużym garnku (3-5 litrów), dodać sok z cytryny i postawić na średnim ogniu.
 3. Owoce smażyć przez około 1 godzinę, regularnie mieszając. Jeśli owoce zaczynają przywierać, zmniejszyć ogień.
 4. Sprawdzić konsystencję, nakładając łyżeczkę dżemu na zimny talerzyk. Jeśli jest za rzadki, gotować jeszcze 15-20 minut.
 5. Gorący dżem przelać do wyparzonych słoików i szczelnie zamknąć.

Dżem Gotowy na Zimowe Dni

Po przygotowaniu dżemu, słoiki należy zapasteryzować. Włożyć je do garnka wyłożonego ściereczką, zalać wodą (sięgającą połowy słoików) i gotować na małym ogniu przez 20-25 minut. Po tym czasie ostrożnie wyjąć słoiki, odwrócić do góry dnem i pozostawić do wystygnięcia.

Podsumowanie

Domowy dżem truskawkowy bez cukru to doskonały sposób na zachowanie smaku lata na zimowe dni. Dzięki prostemu przepisowi, można cieszyć się zdrowym i smacznym dodatkiem do wielu potraw, bez potrzeby użycia cukru. Ten przepis z pewnością zachwyci każdą rodzinę.

Kluczowe Punkty
 • Soczyste truskawki są idealne na dżem bez cukru.
 • Sekretem słodyczy w dżemie jest sok z cytryny.
 • Wybieraj późne odmiany truskawek o głębokim kolorze.
 • Powolne odparowywanie wody jest kluczowe.
 • Przepis pozwala na przygotowanie 1 litra dżemu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną