Gigantyczne kleszcze już w Polsce!? Czy jesteśmy bezpieczni? Jak się chronić?

Justyna
Newsy
15.05.2024 19:09
Gigantyczne kleszcze już w Polsce!? Czy jesteśmy bezpieczni? Jak się chronić?

Czy słyszeliście już o gigantycznych kleszczach, które pojawiły się coraz bliżej Polski? To nie jest scenariusz z filmu science fiction, lecz rzeczywistość, która może dotyczyć nas wszystkich. Sprawdź, czym są te niezwykłe stworzenia i jak możemy się przed nimi ochronić.

Egzotyczne kleszcze

Kleszcze Hyalomma, znane z ich imponujących rozmiarów, mogą osiągnąć nawet 2 cm długości po napełnieniu się krwią. Te pasożyty są zdecydowanie bardziej aktywne niż rodzime gatunki. Potrafią także śledzić swoje ofiary na duże odległości dzięki wyjątkowym zdolnościom sensorycznym. Tradycyjnie zamieszkują ciepłe, suche obszary takie jak pustynie i stepy, ale teraz coraz częściej można je spotkać w nowych, chłodniejszych środowiskach.

Nie do końca wiadomo jak dotarły do Polski, typuje się kilka potencjalnych sposobów. Jednym z nich może być przemieszczanie się ptaków migrujących, które mogą przenosić kleszcze na duże odległości. Innym czynnikiem jest globalny handel i transport, przez co kleszcze mogą być przypadkowo przenoszone wraz z towarami. Nie bez znaczenia są też zmiany klimatyczne, które sprawiają, że nasz kraj staje się coraz bardziej gościnny dla tych ciepłolubnych stworzeń.

Jakie zagrożenia niosą?

Hyalomma imponują nie tylko rozmiarami, ale również są nosicielami groźnych chorób. Największym zagrożeniem jest wirus krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej, który może być śmiertelny w 10-60% przypadków zarażenia. Zarażenie tym wirusem następuje poprzez ukąszenie kleszcza, a symptomy mogą być bardzo poważne, włącznie z wysoką gorączką, krwawieniami czy silnymi bólami.

Ukąszenie kleszcza Hyalomma jest zwykle bardziej bolesne niż ukąszenia lokalnych kleszczy. Miejsce ukąszenia często jest zaczerwienione i spuchnięte. W przypadku wystąpienia gorączki, dreszczy, bólów głowy lub światłowstrętu po ukąszeniu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jak się chronić?

Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia, warto nosić ubrania zakrywające większość ciała i stosować repelenty odstraszające kleszcze. Po powrocie z miejsc, gdzie mogą występować kleszcze, należy dokładnie sprawdzić swoje ciało oraz ubranie. W przypadku znalezienia kleszcza, najlepiej go jak najszybciej i najbezpieczniej usunąć, używając pęsety, a następnie dokładnie zdezynfekować miejsce ukąszenia.

Narodowe Kleszczobranie

Inicjatywa "Narodowe Kleszczobranie" przygotowana przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, stanowi proaktywną odpowiedź na pojawienie się kleszczy Hyalomma w Polsce. Celem akcji jest zaangażowanie społeczeństwa w zbieranie informacji o rozprzestrzenianiu się tych niebezpiecznych pasożytów. Polacy są zachęcani do przesyłania naukowcom zdjęć i próbek kleszczy, które znajdą na swoich zwierzętach domowych lub podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Dzięki temu możliwe jest szybkie zidentyfikowanie i monitorowanie nowych obszarów, w których pojawiają się te egzotyczne kleszcze. Akcja ma nie tylko charakter edukacyjny, ale także pomaga w budowaniu strategii prewencyjnych i map zagrożeń dla całego kraju, co jest kluczowe dla ograniczenia przyszłych zagrożeń zdrowotnych związanych z ukąszeniami.

Więcej informacji można znaleźć pod poniższym linkiem:

https://narodowekleszczobranie.pl/pl

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną