Nowy gatunek kleszcza odkryty w Niemczech! Jak wygląda kleszcz gigant?

Agnieszka
Newsy
22.05.2023 11:40
Nowy gatunek kleszcza odkryty w Niemczech! Jak wygląda kleszcz gigant? źródło okładki: Autorstwa Daktaridudu - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=

W Niemczech odkryto nowy gatunek kleszcza, który jest niebezpieczny dla człowieka. Kleszcz o nazwie Hyalomma, ze względu na swoje rozmiary, określany jest gigantem.

Nowy gatunek kleszcza odkryty w Niemczech

W Niemczech właśnie odkryto gatunek kleszcza, który normalnie nie występuje w krajach europejskich.

Mowa o kleszczu Hyalomma, który do tej pory żył jedynie w krajach afrykańskich oraz w krajach położonych w południowej Azji.

Wiele wskazuje na to, że Hyalomma do Niemiec dostaje się za sprawą wędrujących ptaków. Larwy kleszcza żyją bowiem na ptakach, dzięki temu są transportowane do innych krajów.

Co więcej, pajęczak ten określany jest mianem giganta. Wszystko przez swoje rozmiary. Okazuje się bowiem, że Hyalomma może być nawet dwukrotnie większa, niż nasze rodzime kleszcze. Oprócz tego jego cechą charakterystyczną są też paski na odnóżach. 

Jak czytamy na Wikipedii: “Stadia młodociane żerują na małych zwierzętach, natomiast osobniki dorosłe preferują duże ssaki. Po wykryciu potencjalnego gospodarza kleszcze aktywnie ruszają w jego kierunku i mogą za nim podążać nawet przez 100 metrów”. 

Hyalomma przenosi groźne choroby

Podobnie jak inne gatunki kleszczy, tak też kleszcz gigant może przenosić na człowieka groźne choroby. Mowa na przykład o arbowirusie powodującym gorączkę krwotoczną, o bakteraich Rickettsia aeschlimanni, które wywołują gorączkę plamistą.

W przypadku kleszczy większości gatunków trzeba też niezmiennie uważać na boreliozę.

Larwy kleszcza giganta na ptakach

Naukowcy ustalili, że Hyalomma dostała się do Niemiec za sprawą ptaków. Ptaki przetransportowały do Europy larwy kleszcza giganta.

Nie wiadomo jednak, czy ten gatunek pajęczaka zadomowi się w naszym klimacie. Najlepiej czuje się bowiem w klimacie tropikalnym, z którego pochodzi.

Biorąc jednak pod uwagę zmianę klimatu, coraz wyższe temperatury i większą wilgotność powietrza, wiele wskazuje na to, że z biegiem czasu Hyalomma ma szansę na rozwój w dłuższej perspektywie. 

Choroby przenoszone przez kleszcze

Na niektóre choroby przenoszone przez kleszcze możemy się zaszczepić. Mowa na przykład o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu. Po szczepionkę sięgają najczęściej osoby, które planują podróż w tropiki.

Jednak kleszcze przenoszą też wiele innych chorób, na które nie ma szczepionki. Ważne więc, aby stosować odpowiednie środki ochronne, takie jak spraye, ale też pamiętać o okryciu ciała, gdy wybieramy się na łąkę, do lasu, czy parku.

Klecze bowiem często nie są w stanie przyczepić się do ubrania i spadają. Inaczej jest natomiast z gołą skórą, po której gdy się na niej pojawią, zaczynają wędrować po ciele bez żadnego problemu.

Choroby przenoszone przez kleszcze:

  • borelioza z Lyme,
  • anaplazmoza,
  • bartoneloza,
  • gorączka Q,
  • tularemia,
  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • babeszjoza,
  • riketsjozy.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną