Gigantyczny kleszcz zadomowi się w Polsce!? Eksperci ostrzegają: To tylko kwestia czasu!

Justyna
Newsy
30.05.2024 18:34
Gigantyczny kleszcz zadomowi się w Polsce!? Eksperci ostrzegają: To tylko kwestia czasu!

Afrykańskie kleszcze coraz częściej pojawiają się w Europie. Naukowcy ostrzegają, że Polska może być kolejnym krajem, w którym te egzotyczne pajęczaki się zadomowią. Dowiedz się, dlaczego to tylko kwestia czasu i jakie zagrożenia ze sobą niosą!

Sprzyjające warunki w Polsce

Profesor Anna Bajer z Zakładu Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że aż 60% powierzchni Polski posiada warunki odpowiednie dla życia kleszczy Hyalomma.

Szczególnie Mazowsze i południowa część kraju oferują środowisko podobne do tych, gdzie Hyalomma już występują. Jedynie północne regiony, takie jak okolice Suwałk czy Szczecina, są mniej sprzyjające dla tych pajęczaków. Profesor Bajer zapewnia:

Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było. Miejsca ich występowania są jednak zapewne izolowane i trudno wytypować okolice do poszukiwań. W 2023 roku byliśmy kilka razy na południu Polski, gdzie warunki wydawały się dobre dla tego kleszcza. Ale nie udało się nam go znaleźć”.

Pierwsze doniesienia i poszukiwania

Chociaż oficjalnie nie potwierdzono jeszcze obecności Hyalomma w Polsce, pojawiły się pewne podejrzenia. W Borach Dolnośląskich ktoś znalazł kleszcza, który wyglądał podobnie, ale brak zachowanych próbek uniemożliwia jednoznaczną identyfikację. W związku z tym, zespół prof. Bajer zachęca społeczeństwo do zgłaszania podejrzanych kleszczy poprzez projekt „Narodowe kleszczobranie"(https://narodowekleszczobranie.pl/pl) .

Projekt ten ma na celu stworzenie mapy występowania Hyalomma w Polsce i ocenę ryzyka ich rozprzestrzenienia. Naukowcy liczą na współpracę społeczeństwa, aby uzyskać jak najwięcej danych na temat potencjalnych siedlisk tych kleszczy. Dotychczas zarejestrowano już ponad 200 zgłoszeń, a każde kolejne pomaga badaczom lepiej zrozumieć rozprzestrzenianie się tych pajęczaków.

Jak rozpoznać Hyalomma?

Dorosłe samice Hyalomma są nawet czterokrotnie większe od kleszczy pospolitych występujących w Polsce. Charakteryzują się długimi, prążkowanymi odnóżami i kolorem ciała od rudobrązowego do prawie czarnego. Opite krwią mogą osiągać ponad centymetr długości, co czyni je łatwo rozpoznawalnymi.

Zdjęcie Gigantyczny kleszcz zadomowi się w Polsce!? Eksperci ostrzegają: To tylko kwestia czasu! #1
Od lewej: kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy, Hyalomma źródło: https://narodowekleszczobranie.pl/pl/artykuly/gigantyczne-kleszcze-coraz-bli%C5%BCej

Hyalomma są również znane ze swojej szybkości – potrafią przemieszczać się na odległość 100 metrów w ciągu 10 minut. Ta cecha, w połączeniu z ich rozmiarami, czyni je wyjątkowo groźnymi dla ludzi i zwierząt.

Zagrożenia zdrowotne

Warto przypomnieć, że kleszcze Hyalomma są nosicielami groźnych bakterii i wirusów, w tym wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHFV), charakteryzującego się wysoką śmiertelnością (10-60%). Obecnie brak dostępnych leków i szczepień przeciwko tej chorobie, co czyni ewentualne rozprzestrzenienie się kleszczy Hyalomma w Polsce poważnym zagrożeniem zdrowotnym.

Profesor Anna Bajer zaznacza, że w przypadku znalezienia podejrzanie dużego kleszcza, należy zachować ostrożność przy jego usuwaniu. Zaleca się używanie rękawiczek i narzędzi do usuwania kleszczy, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu i ryzyka zakażenia.

Kluczowe Punkty
  • Afrykańskie kleszcze Hyalomma mogą zadomowić się w Polsce.
  • Polska posiada sprzyjające warunki klimatyczne dla tych kleszczy, zwłaszcza w Mazowszu i południowej części kraju.
  • Projekt „Narodowe kleszczobranie” ma na celu monitorowanie występowania Hyalomma w Polsce.
  • Hyalomma są czterokrotnie większe od kleszczy pospolitych i bardzo szybkie.
  • Są nosicielami groźnych bakterii i wirusów, w tym wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną