Dziwne automaty w polskich sklepach!? Lidl i Biedronka już je stawiają, a klienci mogą zarobić

Agnieszka
Newsy
15.05.2024 11:52
Dziwne automaty w polskich sklepach!? Lidl i Biedronka już je stawiają, a klienci mogą zarobić

 

W wybranych sklepach supermarketów takich jak Lidl, Biedronka, i innych, pojawiły się wcześniej niewidziane maszyny. Klienci zaczęli się więc zastanawiać, do czego służą. Odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż myślicie, a na automatach można nawet zarobić.

Nowe maszyny w supermarketach

W niektórych sklepach Lidla i Biedronki klienci zauważyli niedawno nowe maszyny, które przypominają bankomaty, jednak bankomatami nie są. 

Niewiele osób o tym wie, ale podobne maszyny niegdyś już stały w wielu supermarketach.

Są to bowiem butelkomaty, które stanęły teraz w kilkudziesięciu miejscach w Polsce.

Butelkomaty w supermarketach: Jak działają?

- Aby przetestować system kaucyjny, udostępniliśmy naszym klientom butelkomaty, do których mogą zwrócić plastikową butelkę i otrzymać za to kupon rabatowy - tłumaczy w rozmowie z Zieloną Interią Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska. 

Butelkomaty służą jednak tylko do butelek plastikowych, a klienci, którzy zostawią w nich swoja butelkę, mogą zyskać dodatkową gotówkę.

Butelkomaty: Klienci mogą zarobić!

Udostępniliśmy naszym klientom butelkomaty, do których mogą zwrócić plastikową butelkę i otrzymać za to kupon rabatowy. - mówi przedstawicielka Lidla w rozmowie z portalem. 

Butelkomaty, których obecnie jest w Polsce kilkadziesiąt sztuk, dają klientom możliwość zarobku.

Oddając jedną butelkę plastikową do butelkomatu, klient sklepu zyskuje 5 groszy. W zależności od tego, ile butelek odda, tyle rabatu otrzyma na zakupy w sklepie. 

- Celem testu jest poznanie systemu kaucyjnego od strony operacyjnej - przede wszystkim zależy nam na sprawdzeniu obsługi maszyn, zapotrzebowania na miejsce w sklepie, logistyki odbioru odpadów, rozwiązań IT, a także czasu i zakresu przebudowy sklepów czy serwisu recyklomatów - mówi Aleksandra Robaszkiewicz w rozmowie z Zieloną Interią.

System kaucyjny od 2025 roku

Wprowadzenie butelkomatów w niektórych sklepach to test, który ma przygotować zarówno klientów, jak i sklepy na nowy obowiązek, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.  

Data ta wiąże się bowiem z koniecznością wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego na puszki i butelki plastikowe. 

Kluczowe Punkty
  • Nowe maszyny w supermarketach to butelkomaty, które pojawiły się w wybranych sklepach takich jak Lidl i Biedronka.
  • Butelkomaty zostały wprowadzone jako część testu kaucyjnego, umożliwiają klientom zwrot plastikowych butelek za kupon rabatowy.
  • Butelkomaty pozwalają klientom zarobić 5 groszy za każdą oddaną butelkę.
  • System kaucyjny ma zostać wprowadzony w Polsce od 1 stycznia 2025 roku, obejmujący puszki i butelki plastikowe.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną