Zajmujesz się sprzedażą w internecie? Trafisz pod lupę fiskusa!

Prawo
21.03.2024 21:54
Zajmujesz się sprzedażą w internecie? Trafisz pod lupę fiskusa!

Według ustaleń "Gazety Wyborczej", platforma Vinted przekazała dane dotyczące transakcji swoich użytkowników organom skarbowym, które wzywają Polaków do udzielenia wyjaśnień. Po pierwszym lipca bieżącego roku, kontrolom ze strony urzędów skarbowych będą także podlegać osoby sprzedające na popularnych platformach takich jak OLX czy Allegro.

Dane użytkowników Vinted w rękach skarbówki

Wyborcza.biz poinformowała o działaniach Vinted, który przekazał organom skarbowym dane dotyczące transakcji swoich użytkowników, co skłoniło urzędy do wezwania Polaków celem złożenia wyjaśnień. Według informacji z "Gazety Wyborczej", sprzedający na platformach takich jak OLX czy Allegro również mogą spodziewać się kontroli urzędów skarbowych już wkrótce. Niektórym z nich grozi nawet blokowanie kont oraz wstrzymanie wypłat pieniędzy.

Unijna dyrektywa i jej regulacje dla e-commerce

Portal Vinted poinformował jednego z użytkowników o konieczności przesłania raportu dotyczącego jego transakcji z 2023 roku, grożąc zablokowaniem konta w razie braku odpowiedzi. W odpowiedzi na pytania "Gazety Wyborczej" dotyczące legalności zbierania danych, Vinted odwołał się do unijnej dyrektywy DAC7, obowiązującej od trzech lat, mającej na celu zapobieganie wyłudzeniom podatkowym.

Proces kontroli transakcji online

Jak donosi "GW", proces działania wygląda następująco: platformy e-commerce proszą o dane sprzedających, następnie przekazują te informacje urzędom skarbowym, które sprawdzają, czy osoby prowadzące sprzedaż odprowadzają należne podatki czy też próbują ich unikać. Pod lupą mają być zarówno przedsiębiorcy zarejestrowani w systemie VAT, jak i osoby fizyczne, czyli prywatni użytkownicy. Jednakże w Polsce występuje pewien "problem": jak na razie kraj nie wdrożył jeszcze unijnej dyrektywy, która będzie obowiązywać dopiero wtedy, gdy zostanie zaakceptowana przez krajowe ustawodawstwo.

Przedwczesne działania Vinted

Planowane wdrożenie ma nastąpić dopiero 1 lipca 2024 roku. Oznacza to, że nowe prawo formalnie jeszcze w Polsce nie obowiązuje. Jednak, jak podkreśla "GW", po wprowadzeniu unijnej dyrektywy, zasady te obejmą również platformy takie jak Allegro czy OLX. W przypadku Vinted, firma podjęła działania już teraz, ponieważ jest zarejestrowana na Litwie, gdzie dyrektywę już z powodzeniem wdrożono.

Kluczowe Punkty
  • Vinted przekazała dane transakcji swoich użytkowników organom skarbowym, które wezwały Polaków do wyjaśnień.
  • Od lipca bieżącego roku, osoby sprzedające na platformach takich jak OLX czy Allegro będą podlegać kontrolom ze strony urzędów skarbowych.
  • Użytkownikom grozi blokowanie kont i wstrzymanie wypłat pieniędzy.
  • Vinted odwołał się do unijnej dyrektywy DAC7, mającej na celu zapobieganie wyłudzeniom podatkowym.
  • Pod lupą mają być zarówno przedsiębiorcy zarejestrowani w systemie VAT, jak i osoby fizyczne, czyli prywatni użytkownicy.
  • Nowe prawo formalnie jeszcze w Polsce nie obowiązuje, ma zostać wprowadzone dopiero 1 lipca 2024 roku.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną