Przez tą czynność kierowcy stracą 2000 złotych! Co czwarty z nas robi tak na drodze!

Martyna P.
Prawo
21.03.2024 11:52
Przez tą czynność kierowcy stracą 2000 złotych! Co czwarty z nas robi tak na drodze!

Do Sejmu i Senatu została skierowana petycja w sprawie nakładania mandatów na kierowców za prowadzenie pojazdów w słuchawkach.

 

Nawet 2 tys. złotych za jazdę ze słuchawkami!

Szczegóły w tej sprawie przybliżyła „Rzeczpospolita”. Do Sejmu i Senatu trafiła anonimowa petycja. Autor domaga się nakładania mandatów na osoby prowadzące samochód, lub jeżdżące na rowerze ze słuchawkami na uszach. Wysokość nakładanej kary ma być uzależniona od rodzaju pojazdu. Najwyższe mandaty nakładane byłyby na kierowców samochodów dostawczych/ciężarowych. Najniższe kary kierowane byłyby do rowerzystów lub osób poruszających się na hulajnogach. Najwyższy mandat miałby wynieść 2 tysiące złotych.

Autor petycji podkreśla, że po miastach porusza się wiele osób, które przez założone słuchawki nie reagują na sygnały innych kierowców.

Portal informuje, że komisje ds. petycji rozpoczęły prace w tej kwestii.

 

Zdjęcie Przez tą czynność kierowcy stracą 2000 złotych! Co czwarty z nas robi tak na drodze! #1

Muzyka w słuchawkach a prowadzenie pojazdów

Prowadzenie pojazdów takich jak samochody, jazda na hulajnodze elektrycznej lub rowerze z założonymi słuchawkami na uszach może mieć szereg negatywnych skutków zarówno dla kierowcy/rowerzysty, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Oto niektóre z potencjalnych konsekwencji:

Zmniejszona świadomość sytuacji

Zmniejszenie zdolności do słyszenia dźwięków z otoczenia: Słuchawki mogą blokować lub zagłuszać ważne sygnały dźwiękowe, takie jak klaksony, syreny pojazdów uprzywilejowanych (pogotowie, policja, straż pożarna), dzwonki innych rowerzystów czy ostrzeżenia od pieszych. To z kolei może prowadzić do spóźnionej reakcji lub całkowitego niezauważenia potencjalnych zagrożeń.

Zwiększone ryzyko wypadków

Zaburzenie koncentracji: Słuchanie muzyki czy podcastów może odwracać uwagę od drogi i otoczenia, co zwiększa ryzyko niezauważenia zmieniających się warunków drogowych, znaków czy sygnałów świetlnych.

Opóźnienie reakcji: Nawet jeśli kierowca lub rowerzysta jest w stanie zobaczyć nadchodzące zagrożenie, noszenie słuchawek może opóźnić reakcję, ponieważ część uwagi jest skupiona na słuchanym materiale.

Wpływ na zdolności motoryczne

Zmniejszona równowaga i koordynacja: Szczególnie na rowerze lub hulajnodze, słuchanie muzyki przez słuchawki może niekorzystnie wpływać na zdolność utrzymania równowagi oraz na koordynację, co jest kluczowe dla bezpiecznej jazdy.

Społeczne i etyczne konsekwencje

Zmniejszenie interakcji z innymi uczestnikami ruchu: Używanie słuchawek izoluje użytkownika od otoczenia, co może prowadzić do ignorowania gestów i komunikatów niewerbalnych od innych osób, a tym samym do niezrozumienia intencji innych uczestników ruchu.

 

Kluczowe Punkty
  • Do Sejmu i Senatu skierowana została petycja dotycząca nakładania mandatów na kierowców za prowadzenie pojazdów w słuchawkach.
  • Najwyższy mandat miałby wynieść 2 tysiące złotych, a jego wysokość byłaby uzależniona od rodzaju pojazdu.
  • Jazda ze słuchawkami na uszach może powodować zmniejszenie świadomości sytuacji, zwiększone ryzyko wypadków, opóźnienie reakcji czy negatywny wpływ na zdolności motoryczne.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną