Najbliższe miesiące będą wyjątkowo ciężkie! Mieszkańców bloków czekają poważne zmiany?

Martyna P.
Biznes i finanse
20.03.2024 10:18
Najbliższe miesiące będą wyjątkowo ciężkie! Mieszkańców bloków czekają poważne zmiany?

Osoby mieszkające w blokach muszą liczyć się ze nadchodzącymi podwyżkami. W najbliższym czasie domowe budżety Polaków mogą zostać obciążone.

 

Podwyżki dla mieszkańców bloków!

Rachunki za prąd wyższe nawet o 100 zł

Osoby mieszkające w blokach muszą przygotować się na nadchodzące podwyżki. Związane one będą ze zwiększeniem płacy minimalnej, rosnącymi kosztami remontów, wygaśnięciem rządowych ulg oraz wyższymi kosztami energii.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2024 roku wygasa rządowe wsparcie w postaci zamrożenia cen energii elektrycznej. Specjaliści z branży szacują, że rachunki za prąd mogą wówczas wzrosnąć o około 100 złotych.

Co prawda rząd chce wdrożyć inną formę wsparcia (bon energetyczny), lecz będzie on skierowany wyłącznie do osób najuboższych. Więcej przeczytasz TUTAJ. 

 

Zdjęcie Alert dla mieszkańców bloków! Najbliższe miesiące będą wyjątkowo ciężkie! #1

Podatek od nieruchomości w górę!

Maksymalne stawki podatku ustala minister finansów na podstawie danych publikowanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak ostateczną wysokość podatku określają radni gmin i miast, biorąc pod uwagę lokalne potrzeby i warunki. W praktyce podnoszenie stawek podatku od nieruchomości staje się prostym rozwiązaniem na łatanie dziur budżetowych.

Oto maksymalne stawki podatku od nieruchomości na 2024:

  • Dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 1,34 zł za metr kwadratowy powierzchni (w porównaniu do 1,16 zł w 2023 roku).
  • Dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 33,10 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej (w porównaniu do 28,78 zł w 2023 roku).
  • Dla mieszkań - 1,15 zł za metr kwadratowy ( w porównaniu do 1 zł w 2023 roku).

Dodatkowe opłaty przez brak segregacji śmieci

Przypomnijmy, że obowiązkowa segregacja odpadów funkcjonuje od 2020 roku. W przypadku domów bardzo łatwo zweryfikować fakt segregacji lub jej brak. Sprawa nie jest taka prosta w przypadku boków i osiedli.

Przez brak odpowiednich narzędzi samorządy postanowiły, że będą nakładały kary finansowe lub dodatkowe opłaty na spółdzielnię/wspólnotę, która nie stosuje się do obowiązku segregacji odpadów.

Działania takie są podejmowane, gdyż w 2025 roku samorządy będą musiały wykazać się przekazywaniem 55% odpadów do recyklingu (obecnie jest to około 30-40%). Samorządy szukają sposobów na zmotywowanie i wywarcie nacisku w celu wdrożenia ekologicznych nawyków u mieszkańców.

Oczywiście można przypuszczać, że koszty generowane przez kary finansowe będą przerzucane na mieszkańców w postaci wyższych czynszów.

Wielu mieszkańców jest niezadowolonych z pomysłu samorządów, gdyż prawidłowo segregują odpady, a mimo tego będą musieli ponosić wyższe opłaty z powodu sąsiadów, którzy nie stosują się do zasad.

 

Kluczowe Punkty
  • Mieszkańcy bloków muszą przygotować się na nadchodzące podwyżki związane ze zwiększeniem płacy minimalnej, rosnącymi kosztami remontów, wygaśnięciem rządowych ulg oraz wyższymi kosztami energii.
  • Rachunki za prąd mogą wzrosnąć o około 100 złotych po wygaśnięciu rządowego wsparcia w postaci zamrożenia cen energii elektrycznej w 2024 roku.
  • Maksymalne stawki podatku od nieruchomości na 2024 roku wzrosły w porównaniu do 2023 roku.
  • Brak segregacji śmieci może skutkować dodatkowymi opłatami lub karą finansową, co prawdopodobnie odbije się na wysokości czynszu.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną