Musisz znać te wyjątki od nowych unijnych przepisów! Sprawdź zanim pozbędziesz się swojego pieca!

Justyna
Prawo
19.03.2024 20:06
Musisz znać te wyjątki od nowych unijnych przepisów! Sprawdź zanim pozbędziesz się swojego pieca!

W świetle najnowszych zmian w przepisach Unii Europejskiej dotyczących ogrzewania domowego, wiele osób może zastanawiać się, czy nadchodzi koniec dla tradycyjnych pieców gazowych. Jednak zanim podejmiesz pochopną decyzję o pozbyciu się swojego urządzenia, ważne jest, abyś zapoznał się z wyjątkami, które mogą pozwolić Ci na jego dalsze użytkowanie. Oto co musisz wiedzieć!

Unijne regulacje

Wiadomość o wprowadzeniu przez Unię Europejską nowych regulacji dotyczących ogrzewania domowego od miesięcy wywołuje wiele dyskusji. Ostatecznie 12 marca, Parlament Europejski wyraził poparcie dla kompromisu uzgodnionego w grudniu 2023 roku dotyczącego zmian w dyrektywie o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD). Jak podkreśla Polska Organizacja Gazu Płynnego:

„Głosowanie 12 marca nic nie zmieniło w treści dyrektywy, którą analizowaliśmy niedawno pod kątem montażu kotłów gazowych na naszej stronie. Dyrektywa montażu kotłów nie zakazuje".

Stopniowe zmiany

Choć pierwsze reakcje sugerowały ogromne zmiany, rzeczywistość okazała się mniej radykalna. Nowe przepisy, choć wymagające, nie zamykają całkowicie drzwi przed gazowymi systemami ogrzewania. Ważne jest, aby zrozumieć, co dokładnie oznaczają te zmiany i jakie oferują możliwości.

Pierwszym etapem będzie zaniechanie oferowania dopłat finansowych do wymiany samodzielnych kotłów, które korzystają wyłącznie z paliw kopalnych, począwszy od 2025 roku. W przypadku nowych lub zmodernizowanych po 2030 roku budynków, określanych jako bezemisyjne, nie będzie możliwe instalowanie samodzielnych kotłów, które są zasilane tylko paliwami kopalnymi, obejmującymi węgiel, gaz ziemny i LPG pochodzenia kopalnego.

Systemy hybrydowe

Jednym z najważniejszych aspektów nowych przepisów jest promowanie systemów hybrydowych. To rozwiązanie, które łączy tradycyjne metody ogrzewania z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Oznacza to, że kotły gazowe mogą być nadal wykorzystywane, jeśli są częścią systemu łączącego różne źródła energii, w tym odnawialne.

Taki model pozwala na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji i jednocześnie zachowanie efektywności energetycznej. Dla wielu użytkowników to jednak przede wszystkim szansa na dostosowanie istniejących instalacji do nowych wymogów bez konieczności ich całkowitej wymiany.

Klucz do zrównoważonego ogrzewania

Innym istotnym elementem jest możliwość zachowania dotychczasowej instalacji grzewczej, jeśli będzie pozwalała na wykorzystanie biokomponentów, takich jak biometan czy biopropan. Ta zmiana umożliwia użytkownikom stopniowe przejście na bardziej ekologiczne źródła energii, nawet bez zmiany dotychczas używanych pieców. Jak wyjaśnia Polska Organizacja Gazu Płynnego:

„W świetle dyrektywy EPBD będą one traktowane równorzędnie do innych urządzeń grzewczych zasilanych paliwami odnawialnymi, jak np. pompy ciepła".

Wyjątki ustalone przez UE

Warto też zwrócić uwagę na szereg wyjątków od nowych przepisów, które dotyczą specyficznych typów budynków. Obejmują one m.in.

 • domki letniskowe,
 • budynki historyczne,
 • obiekty kultu religijnego,
 • warsztaty,
 • niemieszkalne budynki rolnicze,
 • budynki wojskowe.

 

 

 

 

 

Kluczowe Punkty
 • Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy dotyczące ogrzewania domowego, które nie zakazują całkowicie używania tradycyjnych pieców gazowych.
 • Od 2025 roku nie będzie dopłat do wymiany samodzielnych kotłów korzystających wyłącznie z paliw kopalnych.
 • Od 2030 roku w nowych lub zmodernizowanych budynkach nie będzie można instalować samodzielnych kotłów zasilanych tylko paliwami kopalnymi.
 • Promowane są systemy hybrydowe, łączące tradycyjne metody ogrzewania z odnawialnymi źródłami energii. Kotły gazowe mogą być nadal wykorzystywane, jeśli są częścią takiego systemu.
 • Możliwość zachowania dotychczasowej instalacji grzewczej, jeśli będzie ona pozwalała na wykorzystanie biokomponentów, takich jak biometan czy biopropan.
 • UE ustaliła szereg wyjątków od nowych przepisów, które obejmują m.in. domki letniskowe, budynki historyczne, obiekty kultu religijnego, warsztaty, niemieszkalne budynki rolnicze, budynki wojskowe.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną