Ministra Klimatu i Środowiska udzieliła wywiadu, w którym zapowiedziała zmiany w sektorze energetycznym.
Będzie bon energetyczny dla najuboższych
Paulina Hennig-Kloska udzieliła wywiadu dla redakcji TVN24. Podczas rozmowy zapowiedziała wprowadzenie bonu energetycznego. Kobieta szacuje, że rozwiązanie to wesprze około 4 miliony gospodarstw.
Bon energetyczny ma trafić do najuboższych rodzin. Kobieta podkreśliła, że ubóstwo energetyczne dotyczy przeważnie jednoosobowych gospodarstw domowych. W potrzebie są głównie seniorzy, którzy żyją z jednej, najniższej emerytury. Ministra zaznaczyła, że osoby takie muszą często przeznaczać aż 70% dochodu na rachunki za prąd.
Rząd chce, aby z bonu mogły skorzystać zarówno jednoosobowe, jak i wieloosobowe gospodarstwa. Paulina Hennig-Kloska powiedziała, że żadna rodzina nie powinna wybierać między ciepłym posiłkiem, a ciepłym domem.
„Chcemy systemowo walczyć z ubóstwem energetycznym i dawać pomoc celowaną dla osób, które jej naprawdę potrzebują” - wyjaśniła kobieta.
Obecnie trwają międzyresortowe konsultacje w tej kwestii.
Pozytywne zmiany dla prosumentów
Rząd chce także poprawić sytuację prosumentów w kwestii rozliczeń. W drugiej połowie marca do prac rządowych ma trafić odpowiednia ustawa.
„Chcemy, aby ostateczna propozycja przepisów pozwoliła zwiększyć efektywność ekonomiczną inwestycji w mikroinstalacje i umożliwiła dalszy, zrównoważony rozwój energetyki obywatelskiej. Wszystko po to, by nasz system elektroenergetyczny był bezpieczny, a dostawy energii ciągłe” - kobieta wyjaśniła w wywiadzie dla TVN24.
Taryfy dynamiczne w Polsce
Taryfy dynamiczne pozwalają odbiorcom indywidualnym na korzystanie z tańszej energii w ciągu dnia dzięki nadwyżce prądy z OZE.
Nowe rozwiązania będą korzystne jedynie przy aktywnym udziale odbiorców energii.
Spadki cen nie będą bardzo duże, gdyż na końcu rozliczenia za energię pojawia się bilans cenowy.
Wymiana liczników u odbiorców indywidualnych podyktowana wprowadzeniem taryf dynamicznych. Resort klimatu i środowiska zapewnia, że nowe urządzenia z funkcją zdalnego pomiaru przyniosą oszczędności zarówno dostawcom energii, jak i klientom.
“Operując konkretnymi kwotami, korzyści finansowe związane z instalacją inteligentnych liczników w horyzoncie czasowym 15 lat dla ok. 13 mln odbiorców końcowych sięgają aż 11,3 mld zł” - przekonuje resort.