Nawet 21 dni dodatkowego urlopu! Kto może skorzystać z tego przywileju?

Martyna
Prawo
29.01.2024 18:16
Nawet 21 dni dodatkowego urlopu! Kto może skorzystać z tego przywileju?

Zdrowie pracowników to priorytet, o czym doskonale wie większość z nas. Kodeks pracy, oprócz przewidzianego urlopu wypoczynkowego, oferuje także dodatkowe możliwości w postaci urlopów opiekuńczych czy urlopów z powodu działania siły wyższej. Jednakże, niewielu pracowników zdaje sobie sprawę, że istnieje opcja uzyskania aż 21 dni dodatkowego urlopu zdrowotnego. O tym szczególnym przywileju warto dowiedzieć się więcej.

Dodatkowy urlop

Niektórzy pracownicy mają szansę skorzystać z aż 21 dni dodatkowego urlopu zdrowotnego. Należy jednak spełnić kilka kryteriów, aby je otrzymać. Z dodatkowych dni wolnych mogą skorzystać osoby, które:

 • są zatrudnione na podstawie umowy o pracę
 • posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
 • przysługuje im możliwość uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym

Aby skorzystać z przywileju 21 dni dodatkowego urlopu zdrowotnego, oprócz posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, niezbędny jest wniosek o skierowanie na turnus rehabilitacyjny, który musi zostać wydany przez lekarza. Wniosek powinien zawierać informacje dotyczące rodzaju turnusu i przewidywanej długości trwania.

Dodatkowo, skierowanie musi być dostarczone do pracodawcy odpowiednio wcześniej, aby umożliwić organizację pracy w związku z nieobecnością pracownika. Po powrocie z turnusu, pracownik musi dostarczyć pracodawcy dokument potwierdzający udział w turnusie, aby otrzymać wynagrodzenie za ten okres.

Możliwości wykorzystania urlopu zdrowotnego

Warto podkreślić, że dodatkowy urlop zdrowotny nie jest zarezerwowany wyłącznie dla turnusów rehabilitacyjnych. Pracownik z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności może również ubiegać się o wolne dni w celu:

 • przeprowadzenia specjalistycznych badań
 • zabiegów leczniczych
 • uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego

Ważne jest, aby pracownicy byli świadomi, że prawo do dodatkowego urlopu zdrowotnego nie koliduje z urlopem wypoczynkowym, co daje im możliwość skorzystania z obu przywilejów.

Zadbaj o swoje zdrowie

Bez względu na to, czy przysługuje Ci dodatkowy urlop zdrowotny, czy musisz zadowolić się wyłącznie urlopem wypoczynkowym warto w tym okresie zapomnieć na chwilę o pracy i zadbać o swoje zdrowie. Planując urlop, uwzględnij czas na spacery, wycieczki rowerowe czy jogging. Znalezienie malowniczego miejsca do relaksu na łonie natury przyniesie korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu.

Urlop to czas wolny od harmonogramów i zobowiązań. Staraj się unikać nadmiernego planowania i pozwól sobie na spontaniczność. Pozwoli to na swobodne cieszenie się chwilą oraz zminimalizuje stres związanego z koniecznością realizacji zaplanowanych aktywności.

Kluczowe Punkty
 • Zdrowie pracowników to priorytet, a ułatwieniem w dbaniu o nie jest możliwość skorzystania z aż 21 dni dodatkowego urlopu zdrowotnego.
 • Dodatkowe dni wolne przysługują osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz możliwość uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.
 • Aby skorzystać z przywileju 21 dni dodatkowego urlopu zdrowotnego, oprócz posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, niezbędny jest wniosek o skierowanie na turnus rehabilitacyjny, który musi zostać wydany przez lekarza.
 • Dodatkowy urlop zdrowotny nie jest zarezerwowany wyłącznie dla turnusów rehabilitacyjnych. Pracownik z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności może również ubiegać się o wolne dni w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań, zabiegów leczniczych czy uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego.
 • Prawo do dodatkowego urlopu zdrowotnego nie koliduje z urlopem wypoczynkowym, co daje możliwość skorzystania z obu przywilejów.
 • Planując urlop, warto zapomnieć na chwilę o pracy i zadbać o zdrowie, uwzględniając czas na spacery, wycieczki rowerowe, jogging czy relaks na łonie natury.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną