Pracujący rodzice powinni mieć na uwadze, że tylko do końca grudnia mogą wykorzystać przysługujące im dwa dni wolnego. Niewykorzystane dni przepadają.
Dwa dni wolnego tylko do końca roku
Art. 188 par. 1 Kodeksu Pracy jasno wskazuje, że pracownikom, którzy wychowują co najmniej jedno dziecko (w wieku do 14 lat) przysługują dwa dni wolnego od pracy. Jest to tak zwany urlop na zdrowe dziecko (opieka na dziecko).
W przypadku, gdy pracownik pracuje w wymiarze godzinowym, wówczas przysługuje mu 16 godzin.
2 dni (lub 16 godzin) przysługuje na dany rok kalendarzowy. Dni wolne nie przechodzą na kolejny rok, dlatego też należy wykorzystać je do końca grudnia 2023 roku.
Pracodawca nie może odmówić
Ważną informacją jest to, że pracodawca nie może odmówić przyznania pracownikowi dni wolnych na zdrowe dziecko. Jeśli jednak to zrobi, wówczas naraża się na grzywnę w wysokości od 1 do 30 tysięcy złotych. Odmowa jest naruszeniem przepisów o rodzicielskich uprawnieniach pracowników.
Kto może skorzystać z opieki na zdrowe dziecko?
-
Matka lub ojciec,
-
Opiekun dziecka przysposobionego.
Rodzice/opiekunowie muszą ustalić , które z nich skorzysta z dni wolnych. Można je także podzielić na pół.
WAŻNE: Dwa dni wolnego (lub 16 godzin) przysługuje bez względu na staż pracy. Nie ma znaczenia, czy rodzie są w związku małżeńskim, czy w separacji.
Czy dni wolne na zdrowie dziecko są płatne?
Pracownik, którzy skorzysta z dni wolnych w ramach tzw. opieki na zdrowie dziecko może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 100%.
Więcej niż jedno dziecko – Ile dni wolnego?
2 dni wolne (lub 16 godzin) przysługują łącznie na wszystkie dzieci. Rodzicom jedynaka, ja i trojaczków przysługuje ta sama liczba dni wolnych.
Jak i gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o przyznanie dni wolnych należy złożyć do pracodawcy. Można to zrobić w formie papierowej, jak i elektronicznej.