Pracownicy mają w Kodeksie Pracy przyznaną możliwość skorzystania z różnych rodzajów urlopów, w tym także z urlopu bezpłatnego, który stanowi zawieszenie obowiązków zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Ale kiedy można go wziąć? A czy w trakcie urlopu bezpłatnego pracownik otrzymuje pensję?
Warunki udzielenia urlopu bezpłatnego
Przepisy Kodeksu pracy gwarantują każdemu pracownikowi możliwość skorzystania z trzymiesięcznego urlopu bezpłatnego, niezależnie od długości stażu pracy. Jednakże, udzielenie takiego urlopu zależy od decyzji pracodawcy, który może, ale nie musi zastosować się do pisemnego wniosku pracownika.
Zgodnie z art. 174 par. 1 Kodeksu pracy, pracodawca może przychylić się do prośby pracownika o urlop bezpłatny na piśmie. W internecie dostępne są gotowe wzory takich wniosków. Jest to formalność, przy której pracownik wskazuje jedynie okres, w którym chce skorzystać z urlopu, bez konieczności uzasadniania swojej decyzji.
Odmowa ze strony pracodawcy
Prawo do urlopu bezpłatnego nie jest uzależnione od długości stażu pracy ani od wykorzystania wcześniejszych urlopów wypoczynkowych, jednakże wymaga zgody pracodawcy. Warto zaznaczyć, że odmowna decyzja pracodawcy nie podlega ocenie przez Państwową Inspekcję Pracy czy sąd pracy.
Limit urlopu bezpłatnego
Czas trwania urlopu bezpłatnego nie jest ograniczony przepisami prawa, ale należy pamiętać, że jeśli trwa dłużej niż trzy miesiące, pracodawca może z ważnych powodów odwołać pracownika z tego urlopu. Natomiast w przypadku urlopu krótszego niż trzy miesiące pracodawca nie może odmówić pracownikowi jego przyznania, nawet z ważnych przyczyn.