Dodatek od ZUS dla tych rodziców: Niezbędny Jest Wniosek!

Justyna
Dofinansowania
18.11.2023 10:00
Dodatek od ZUS dla tych rodziców: Niezbędny Jest Wniosek!

W Polsce coraz więcej matek korzysta z programu oferowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Ten mało znany dodatek do emerytury, który zyskuje coraz większą popularność, może dostarczyć seniorom dodatkowe wsparcie finansowe. Jak go uzyskać?

Świadczenie dla Wyjątkowych Rodzin

Program powszechnie znany jako "Mama 4 plus" został stworzony z myślą o matkach (oraz ojcach w przypadku śmierci matki, porzucenia lub zaprzestania przez nią wychowywania), które wychowały, co najmniej czwórkę dzieci. To wyjątkowe świadczenie stanowi swoiste uznania dla tych, którzy zdecydowali się poświęcić swoje życie na stworzenie licznej rodziny.

Inicjatywa zasługuje na uwagę, zwłaszcza ze względu na coraz większą liczbę korzystających z niej rodzin. Jak przekazuje portal Interia, w zeszłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 55,8 tys. "rodzicielskich świadczeń uzupełniających", na które wydano 495,2 mln zł. Oznacza to, że średnio emeryci otrzymali 740 zł dodatku.

Kto Może Skorzystać?

Aby otrzymać to dodatkowe wsparcie, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Program jest dostępny dla:

  • osób w wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), które nie posiadają wystarczających środków do życia
  • dla tych, którzy przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 lat) mieszkali wyłącznie w Polsce.

Wysokość Świadczenia

Jeśli nie pobierasz emerytury ani renty, rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje Ci w wysokości najniższej emerytury (obecnie 1588,44 zł). Natomiast osoby, które pobierają emeryturę lub rentę, a ich świadczenie jest niższe niż minimalna emerytura, mogą otrzymać dodatek do kwoty 1588,44 zł.

Wniosek - Kluczowy Krok do Dodatku

Warto podkreślić, że świadczenie "Mama 4 plus" nie jest przyznawane automatycznie. Aby skorzystać z tego programu, konieczne jest złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Z najnowszych danych wynika, że od stycznia do września tego roku złożono ponad 5 tys. wniosków o wypłatę świadczenia. To pokazuje, że program zyskuje na popularności, a coraz więcej osób dostrzega korzyści płynące z tego dodatku.

Jak Złożyć Wniosek?

Procedura składania wniosku jest stosunkowo prosta. Osoby zainteresowane mogą skontaktować się z lokalnym biurem ZUS lub skorzystać z dostępnych formularzy online. Ważne jest, aby zapewnić kompletność i poprawność informacji w formularzu, co przyspieszy proces rozpatrzenia wniosku.

Niezbędne formularze można znaleźć pod poniższym linkiem: https://www.zus.pl/wzory-formularzy/emerytury-renty/rodzicielskie-swiadczenie-uzupelniajace

Kluczowe Punkty
  • Program "Mama 4 plus" oferowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zyskuje na popularności. Jest to dodatek do emerytury dla matek (oraz ojców w określonych sytuacjach), które wychowały co najmniej czwórkę dzieci.
  • W 2020 roku ZUS wypłacił 55,8 tys. "rodzicielskich świadczeń uzupełniających", na które wydano 495,2 mln zł. Średnio emeryci otrzymali 740 zł dodatku.
  • Świadczenie dostępne jest dla osób w wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) nie posiadających wystarczających środków do życia i tych, którzy przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 lat) mieszkali wyłącznie w Polsce.
  • Jeśli nie pobierasz emerytury ani renty, świadczenie przysługuje w wysokości najniższej emerytury (obecnie 1588,44 zł). Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę, a ich świadczenie jest niższe niż minimalna emerytura, mogą otrzymać dodatek do kwoty 1588,44 zł.
  • Wniosek o świadczenie można złożyć w lokalnym biurze ZUS lub za pomocą formularzy online
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną