Działkowcy biją na alarm! Czy to koniec ogródków działkowych?!

Justyna
Prawo
03.11.2023 18:48
Działkowcy biją na alarm! Czy to koniec ogródków działkowych?!

Działkowcy w Polsce od lat cieszą się urokami rodzinnych ogrodów działkowych, znanych jako ROD-y. To nie tylko miejsce relaksu, ale też często pasja i duma wielu rodzin. Jednak ostatnio na horyzoncie pojawiły się zmiany prawne, które budzą poważne obawy wśród działkowców. Dlaczego biją na alarm i jakie konsekwencje niosą te zmiany?

Czym jest ROD (Rodzinny Ogród Działkowy)?

Rodzinny Ogród Działkowy, czyli ROD, to specyficzna forma zagospodarowania przestrzeni, która ma swoje korzenie w polskiej tradycji i kulturze. To miejsce, które stanowi oazę zieleni i spokoju, gdzie działkowcy mogą uprawiać warzywa, owoce, kwiaty, czy też po prostu relaksować się na łonie natury.

Zdjęcie Działkowcy biją na alarm! Czy to koniec ogródków działkowych?! #1

Zagrożenie dla ROD-ów

W ostatnich latach Polska przeszła wiele zmian w prawie związanym z planowaniem przestrzennym. Nowe przepisy wymagają, aby do końca 2025 roku wszystkie gminy uchwaliły tzw. plany ogólne, które zostaną podzielone na tzw. strefy funkcjonalne.

Te zmiany wpłyną na Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), które określają, co można budować na danym terenie. Jednak to, co budzi obawy działkowców, to fakt, że zgodnie z pierwotną koncepcją, ROD-y mogą być dopuszczone jedynie w dwóch z trzynastu stref funkcjonalnych.

Co to oznacza dla działkowców?

Ogródki działkowe, które znajdują się w innych strefach niż dwie wspomniane (strefy zieleni i strefy zabudowy jednorodzinnej), mogą nie zostać uwzględnione w MPZP. To z kolei może otworzyć drogę do likwidacji ROD-ów na tych terenach.

Obecnie proces likwidacji ROD nie jest prosty, szczególnie jeśli stowarzyszenie działkowców nabyło prawo do nieruchomości odpłatnie. W takiej sytuacji istnieje możliwość likwidacji ROD-ów jedynie na cele publiczne.

Apel działkowców

W obliczu tych zagrożeń, działkowcy zwracają się z apelem o korektę projektu przepisów. Z całego kraju do ministerstwa napływają wiadomości w tej sprawie. Obecny rząd wciąż ma możliwość wydania rozporządzenia dotyczącego stref planistycznych, które będzie kluczowe dla przyszłości ROD-ów. Działkowcy obawiają się, że bez zmian w tych przepisach, większość ogródków działkowych może być zagrożona likwidacją.

Najprawdopodobniej jednak ostateczne losy ROD-ów będą uzależnione od działań przyszłego rządu, co sprawia, że ta kwestia pozostaje aktualnym tematem do dyskusji i monitorowania.

Kluczowe Punkty
  • Działkowcy w Polsce obawiają się zmian prawnych, które mogą wpłynąć na przyszłość ogrodów działkowych.
  • ROD, czyli Rodzinny Ogród Działkowy, to specyficzna forma zagospodarowania przestrzeni, ukorzeniona w polskiej tradycji i kulturze.
  • Nowe przepisy związane z planowaniem przestrzennym mogą dopuścić ROD-y jedynie w dwóch z trzynastu stref funkcjonalnych.
  • Ogródki działkowe, które znajdują się w innych strefach, mogą nie zostać uwzględnione w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).
  • Działkowcy apelują o korektę projektu przepisów, obawiając się, że bez zmian większość ogródków działkowych może być zagrożona likwidacją.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną