Rodzinne ogrody działkowe w Polsce są bardzo popularne, a liczba chętnych na posiadanie własnej działki wzrosła jeszcze bardziej w czasie lockdown-u. Ceny działek od kilku lat stale rosną, jednak teraz nie wystarczy po prostu odłożyć pieniądze i kupić ogródek. Okazuje się bowiem, że Polski Związek Działkowców wprowadził obowiązek odbycia szkolenia.
Obowiązkowe szkolenie dla działkowców
Polski Związek Działkowców wprowadził obowiązkowe szkolenia dla nowych właścicieli rodzinnych ogródków działkowych. Wiele osób bowiem nie zdaje sobie sprawy z zasad obowiązujących na ROD.
Okazuje się, że nowi działkowcy błędnie zakładają, że skoro kupili działkę za dużą sumę pieniędzy, to mogą nią gospodarować dowolnie. W rzeczywistości jednak muszą przestrzegać zasad i regulaminu, który obowiązuje na danych ogródkach działkowych.
Nie każdy ma pełną świadomość, czym tak naprawdę jest działka i nie zawsze wynika to z jego winy. Wiele osób błędnie zakłada, że skoro „kupiło” działkę, co w rzeczywistości nie jest prawdą, to mają pełne prawo do dowolnego zagospodarowania terenu. W konsekwencji uznają, że mogą realizować zasadę „wolność Tomku w swoim domku”. Tymczasem obowiązują w tym zakresie istotne ograniczenia, wynikające z samej ustawy - podkreśla w rozmowie z Portalem Samorządowym Tomasz Terlecki, radca prawny Polskiego Związku Działkowców.
Co ciekawe, szkolenia dla działkowców niegdyś były tradycją. PZW odszedł od tego, jednak obecnie uznał, że są one konieczne.
Z tego względu wpisał obowiązkowe szkolenia do swojego statusu. Oznacza to, że nowi działkowcy nie będą mogli ich uniknąć.
Czego nie wolno robić na działce?
Ogólne zasady panujące na ROD obejmują między innymi zakaz budowania altan w nieodpowiednich rozmiarach. Bywa, że na danym terenie nie może powstać żadna altana, jednak te przepisy często są łamane.
Wiele osób, szczególnie w okresie letnim zamieszkuje też na swojej działce - jest to nielegalne.
Konieczne jest także zapoznanie się z tym, co można, a czego nie można posadzić na działce. Nie wszystkie drzewa i krzewy mogą być sadzone na działkach, niektóre z nich rozrastają się nadmiernie, ograniczając dostęp do światła sąsiadom.
Problemem też jest samowolne budowanie szamba i toalety, które na wielu ogródkach nie powinny istnieć. W innych przypadkach konieczne jest uzyskanie na to zgody.
- To szczególnie nowi działkowcy powinni mieć pełną świadomość obowiązujących zasad, ponieważ to oni dopiero rozpoczynają swoją przygodę z użytkowaniem działki, planowaniem inwestycji oraz jej zagospodarowaniem. Jest to kluczowy etap, który - w przypadku braku odpowiedniej wiedzy - często prowadzi do różnego rodzaju naruszeń przepisów - tłumaczy Tomasz Terlecki w rozmowie z portalem.