Zakaz płacenia gotówką? Jakie zmiany czekają nas w 2024 roku?

Martyna P.
Prawo
27.10.2023 9:56
Zakaz płacenia gotówką? Jakie zmiany czekają nas w 2024 roku?

2024 rok zbliża się wielkimi krokami. Od 1 stycznia miały obowiązywać nowe limity w transakcjach gotówkowych. Część przepisów została jednak uchylona. Co dokładnie nas czeka w nadchodzącym roku?

 

Co z limitami w transakcjach gotówkowych w 2024 roku? 

Wiele z planowanych zmian związanych z limitami w płatnościach gotówką nie zacznie funkcjonować od 2024 roku.

Oto obecne założenia na 2024 rok:

  • NIE BĘDZIE limitów w transakcjach miedzy osobami prywatnymi,

 

  • Przedsiębiorcy będą mogli płacić i przyjmować płatności gotówką lub w formie bezgotówkowej (za pomocą rachunku płatniczego),

 

  • Firmy nie będą mogły płacić gotówką, w przypadku gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł brutto. Po przekroczeniu kwoty 15 tysięcy złotych brutto płatność będzie musiała być bezgotówkowa – z wykorzystaniem rachunku płatniczego.

 

 

Zdjęcie Zakaz płacenia gotówką? Jakie zmiany czekają nas w 2024 roku? #1

Te zmiany nie zostaną jednak wprowadzone!

Oto, jakie przepisy NIE ZOSTANĄ wprowadzone od nowego roku:

  • Limit płatności gotówkowych dla transakcji między przedsiębiorcami nie będzie obniżony do 8 tysięcy złotych brutto. Celem tych zmian miało być dalsze ograniczenie szarej strefy i zachęcenie do korzystania z płatności elektronicznych.

 

  • Przepisy miały spowodować, że przedsiębiorcy nie mogliby przyjąć płatności w gotówce od osoby prywatnej na kwotę wyższą niż 20 tysięcy złotych.

 

Dodajmy, że proponowane przepisy miału także wprowadzić konsekwencje prawne dla odbiorców płatności – przedsiębiorców, którzy nie stosowaliby się do limitów. Miała być to konieczność zapłaty dodatkowego podatku dochodowego.

 

Proponowane przepisy spotkały się z dużym oporem

Proponowane regulacje spotkały się z oporem ze strony konsumentów, jak i przedsiębiorców. Szczególnie seniorzy obawiali się utrudnień związanych z limitami.

Przeciwnicy nowych przepisów podkreślali, że pojawią się problemy przy transakcjach jednorazowych. Twierdzili, że będą utrudnienia w obrocie na giełdach spożywczych, bazarach, targowiskach, gdzie zaopatrują się mikro- i mali przedsiębiorcy, w szczególności z branży spożywczej i gastronomicznej.

W związku z oporem społecznym stworzyli ustawę uchylającą wprowadzenie limitu płatności gotówkowych dla konsumentów. Rząd zdecydował się na zniesienie przewidzianych do wprowadzenia ograniczeń dotyczących płacenia gotówką.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną