2024 rok zbliża się wielkimi krokami. Od 1 stycznia miały obowiązywać nowe limity w transakcjach gotówkowych. Część przepisów została jednak uchylona. Co dokładnie nas czeka w nadchodzącym roku?
Co z limitami w transakcjach gotówkowych w 2024 roku?
Wiele z planowanych zmian związanych z limitami w płatnościach gotówką nie zacznie funkcjonować od 2024 roku.
Oto obecne założenia na 2024 rok:
- NIE BĘDZIE limitów w transakcjach miedzy osobami prywatnymi,
- Przedsiębiorcy będą mogli płacić i przyjmować płatności gotówką lub w formie bezgotówkowej (za pomocą rachunku płatniczego),
- Firmy nie będą mogły płacić gotówką, w przypadku gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł brutto. Po przekroczeniu kwoty 15 tysięcy złotych brutto płatność będzie musiała być bezgotówkowa – z wykorzystaniem rachunku płatniczego.
Te zmiany nie zostaną jednak wprowadzone!
Oto, jakie przepisy NIE ZOSTANĄ wprowadzone od nowego roku:
- Limit płatności gotówkowych dla transakcji między przedsiębiorcami nie będzie obniżony do 8 tysięcy złotych brutto. Celem tych zmian miało być dalsze ograniczenie szarej strefy i zachęcenie do korzystania z płatności elektronicznych.
- Przepisy miały spowodować, że przedsiębiorcy nie mogliby przyjąć płatności w gotówce od osoby prywatnej na kwotę wyższą niż 20 tysięcy złotych.
Dodajmy, że proponowane przepisy miału także wprowadzić konsekwencje prawne dla odbiorców płatności – przedsiębiorców, którzy nie stosowaliby się do limitów. Miała być to konieczność zapłaty dodatkowego podatku dochodowego.
Proponowane przepisy spotkały się z dużym oporem
Proponowane regulacje spotkały się z oporem ze strony konsumentów, jak i przedsiębiorców. Szczególnie seniorzy obawiali się utrudnień związanych z limitami.
Przeciwnicy nowych przepisów podkreślali, że pojawią się problemy przy transakcjach jednorazowych. Twierdzili, że będą utrudnienia w obrocie na giełdach spożywczych, bazarach, targowiskach, gdzie zaopatrują się mikro- i mali przedsiębiorcy, w szczególności z branży spożywczej i gastronomicznej.
W związku z oporem społecznym stworzyli ustawę uchylającą wprowadzenie limitu płatności gotówkowych dla konsumentów. Rząd zdecydował się na zniesienie przewidzianych do wprowadzenia ograniczeń dotyczących płacenia gotówką.