Mandaty na Wszystkich Świętych! Za znicz możesz dostać 5000 złotych kary!

Justyna
Prawo
27.10.2023 17:59
Mandaty na Wszystkich Świętych! Za znicz możesz dostać 5000 złotych kary!

Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony 1 listopada, to czas, gdy Polacy odwiedzają cmentarze, aby uczcić pamięć swoich bliskich. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wizyta na cmentarzu może skończyć się wysokim mandatem. Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Segregacja śmieci na cmentarzu

W okresie przed Dniem Wszystkich Świętych wiele osób decyduje się na zakup nowych zniczy, kwiatów i dekoracji cmentarnych. Jednak, gdy przychodzi czas pozbycia się starych ozdób, pojawia się problem segregacji odpadów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nieodpowiednie wyrzucanie śmieci na cmentarzu może skończyć się wysokim mandatem w wysokości nawet do 5000 złotych. Choć prawdopodobieństwo otrzymania takiego mandatu jest raczej małe, istnieje taka możliwość. Po co się narażać? Lepiej być świadomym i segregować odpady poprawnie.

Elektryczne znicze to elektroodpady

Coraz częściej na grobach możemy zobaczyć elektryczne znicze. Są one wygodne i efektowne, ale trzeba wiedzieć, że są to elektroodpady. Dlatego nie można ich wrzucać ani do kontenera na szkło, ani do kontenera na plastik. Elektryczne znicze powinny trafić do specjalnego pojemnika na elektrośmieci, które już pojawiły się przy niektórych cmentarzach. Jest też możliwość oddania ich do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Kwiaty i zwykłe znicze

Co ciekawe, tradycyjne szklane znicze nie zawsze powinny trafić do kontenera ze szkłem. Jeżeli znajduje się w nich stopiona parafina, powinniśmy je wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

Z kolei kwiaty naturalne wyrzucamy do odpadów bio, a sztuczne - jeżeli są z plastiku - powinny trafić do żółtego pojemnika na plastik. W innym przypadku kwiaty wyrzucamy do śmietnika ze zmieszanymi odpadami.

Dbałość o środowisko i portfel

Wizyta na cmentarzu w Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowy moment, który wielu z nas pragnie uczcić w odpowiedni sposób. Cmentarze to miejsca zadumy i spokoju. Warto zachować ciszę i szanować innych odwiedzających.

Także dbałość o środowisko naturalne i przestrzeganie przepisów dotyczących segregacji śmieci to nasz obowiązek. Nie tylko chronimy w ten sposób przyrodę, ale również pozwala to uniknąć wysokich mandatów, które mogą boleśnie uderzyć w nasz portfel. Warto więc pamiętać o tych zasadach, aby w spokoju uczcić pamięć naszych bliskich.

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną