Czy 4 września są normalne lekcje? Jak wygląda pierwszy dzień szkoły?

Martyna P.
Dziecko
24.08.2023 10:47
Czy 4 września są normalne lekcje? Jak wygląda pierwszy dzień szkoły?

Już niebawem rozpoczęcie roku szkolnego. Jak wygląda pierwszy dzień w szkole, a jak w przedszkolu?  Czy odbywają się zajęcia dydaktyczne? Jaki jest przebieg dnia?

 

Rozpoczęcie roku szkolnego przesunięte

Na wstępie przypomnijmy, że rozpoczęcie roku szkolnego przypada zazwyczaj na dzień 1 września. W tym roku jest to piątek, więc Ministerstwo Edukacji zdecydowało o przesunięciu rozpoczęcia roku szkolnego na 4 września (poniedziałek).

 

Rozpoczęcie roku w szkole

W dzień rozpoczęcia roku szkolnego nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Uczniowie uczestniczą w uroczystym apelu. Dyrekcja szkoły wygłasza przemowę. Niektóre placówki decydują się również na odśpiewanie hymnu Polski.

Następnie uczniowie rozchodzą się do klas w raz z wychowawcami. W salach omawiane są sprawy organizacyjne, rozdawany jest plan lekcji. 

Godzina rozpoczęcia roku szkolnego ustala jest indywidualnie przez każdą szkołę. Zazwyczaj jest to przedział godzinowy 8:00-10:00.

 

Zdjęcie Czy 4 września są normalne lekcje? Jak wygląda pierwszy dzień szkoły? #1

Rozpoczęcie roku w przedszkolu

Rozpoczęcie roku przedszkolnego także wypada w 4 września (poniedziałek).

W przedszkolach NIE ODBYWAJĄ się w tym dniu uroczyste apele.

Zazwyczaj jest to normalny dzień zajęć. Rodzice przyprowadzają dzieci do przedszkola i odprowadzają je do sali.

Sprawy organizacyjne omawiane są zazwyczaj na zebraniach organizowanych na kilka dni przed oficjalnym rozpoczęciem roku przedszkolnego.

Przedszkola organizują wcześniej także dni adaptacyjne.

Jak przygotować dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?

Wstępne rozmowy:

Porozmawiaj z dzieckiem o nadchodzącym roku szkolnym, jego oczekiwaniach, nadziejach, a może nawet lękach. Dzięki temu będzie wiedziało, że może na Ciebie liczyć i że jesteś gotów je wspierać.

Zakupy szkolne:

Rodzice, którzy nie skompletowali jeszcze wyprawki szkolnej, mogą zrobić to wspólnie z pociechami. Maluchy powinny aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach. Chodzi o zakupy, ale także urządzanie miejsca do nauki, czy dobór stroju galowego.

Orientacyjna wizyta w szkole:

Dobrym rozwiązaniem jest także mini adaptacja, czyli wybranie się do szkoły i krótkie zwiedzanie terenu.

Miły akcent dnia:

Gdy dziecko jest szczególnie przejęte, można zaplanować sobie miły dzień zaraz po oficjalnych uroczystościach odbywających się 1 września. Niech to będzie coś na kształt świętowania rozpoczęcia nowego etapu. Może być to wspólne wyjście na lody, do kina, czy na salę zabaw.

Regularny rytm dnia i higiena snu:

Bardzo ważnym elementem jest także przygotowanie dziecka pod względem fizjologicznym. Chodzi o rutynę i higienę snu. Dziecko musi przygotować się do nowego, regularnego rytmu, który na wakacjach jest zazwyczaj troszkę inny. Należy stopniowo kłaść dziecko wcześniej i szybciej budzić. Dzięki temu dziecko uniknie nadmiernego zmęczenia i szoku.

Socializacja:

Zachęć dziecko do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, którzy będą uczęszczać do tej samej klasy lub szkoły. Może to być pomocne w łatwiejszym włączeniu się w kolektyw klasy.

Aktywność fizyczna:

Zadbaj o to, by dziecko miało możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu i aktywności fizycznej. To nie tylko wpływa na zdrowie, ale również pomaga w relaksie i radzeniu sobie ze stresem.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może potrzebować indywidualnego podejścia. Ważne jest, by być dla niego wsparciem i przewodnikiem w tym ważnym czasie.

 

Co założyć na rozpoczęcie roku szkolnego?

Uczniowie powinni być ubrani elegancko i schludnie.

Obowiązuje strój galowy:

  • Chłopcy  - Biała koszula i ciemne spodnie/garnitur,
  • Dziewczynki – biała koszula, ciemna spódnica lub biała/granatowa sukienka.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną