Rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Lada chwila uczniowie usłyszą pierwszy dzwonek. Będzie to szczególny dzień dla pierwszoklasistów. Przed uczniami 186 dni nauki. O czym należy pamiętać? Jak przygotować dziecko?
W roku szkolnym 2022/2023 uroczyste rozpoczęcie wypada w czwartek. Zazwyczaj uroczystość rozpoczyna się o godzinie 9:00. Na spotkanie zaproszeni są także rodzice uczniów. Na oficjalnej części pojawia się dyrekcja z całą kadrą nauczycielską. Na apelu obowiązuje strój galowy. Można usłyszeć przemowę i powitanie dzieci.
Jak przygotować pierwszoklasistę?
Rozpoczęcie nauki w szkole może być niezwykle stresujące dla pierwszoklasistów, którzy dopiero niedawno pożegnali się z przedszkolem. Warto oswoić dziecko z myślą o zbliżającym się roku szkolnym dużo wcześniej.
Rodzice, którzy nie skompletowali jeszcze wyprawki szkolnej, mogą zrobić to wspólnie z pociechami. Maluchy powinny aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach. Chodzi o zakupy, ale także urządzanie miejsca do nauki, czy dobór stroju galowego.
Dobrym rozwiązaniem jest także mini adaptacja, czyli wybranie się do szkoły i krótkie zwiedzanie terenu.
Gdy dziecko jest szczególnie przejęte, można zaplanować sobie miły dzień zaraz po oficjalnych uroczystościach odbywających się 1 września. Niech to będzie coś na kształt świętowania rozpoczęcia nowego etapu. Może być to wspólne wyjście na lody, do kina, czy na salę zabaw.
Bardzo ważnym elementem jest także przygotowanie dziecka pod względem fizjologicznym. Chodzi o rutynę i higienę snu. Dziecko musi przygotować się do nowego, regularnego rytmu, który na wakacjach jest zazwyczaj troszkę inny. Należy stopniowo kłaść dziecko wcześniej i szybciej budzić. Dzięki temu dziecko uniknie nadmiernego zmęczenia i szoku.
Zakup podręczników – wskazówki!
Przy zakupie podręczników warto dopytać, czy podana cena obejmuje również koszt dodatkowych materiałów np. haseł do wirtualnych ćwiczeń, płyt CD i DVD.
Pamiętajmy, aby zachować paragony, gdyż mamy prawo do reklamacji materiałów dydaktycznych (np. książek, płyt) w ciągu dwóch lat od daty zakupu.
Warto przypomnieć, że zakup podręczników, telefonów, plecaków, przyborów szkolnych w promocyjnej cenie, nie oznacza utraty praw do reklamacji w przypadku wystąpienia wady.
Należy podkreślić, że zwrot towaru pełnowartościowego (bez wad) zależy od dobrej woli sprzedawcy.
Telefon komórkowy – o czym pamiętać?
Wielu rodziców decyduje się na zakup telefonu komórkowego dla dziecka. Chcą mieć kontakt z pociechą zaraz po zajęciach lekcyjnych, czy w czasie przerw.
Warto dopytać w salonie komórkowym o dostępność usług ułatwiających kontakt z dzieckiem. Popularna funkcja SOS umożliwia połączenie z wybranym numerem po naciśnięciu specjalnego klawisza.
Polecamy także rozważyć aktywację usługi kontroli rodzicielskiej.
Polisa ubezpieczeniowa – na co zwrócić uwagę?
Na wstępnie należy podkreślić, że wykupienie szkolnego ubezpieczenia NNW indywidualnego bądź grupowego NIE JEST obowiązkowe. Jest to kwestia dobrowolna. Dziecko, które nie ma NNW może normalnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych, przedszkolnych, lekcjach WF itp.
Częstą formą ubezpieczenia jest ubezpieczenie grupowe. Polisa oferowana jest przez nauczyciela na początku roku na zebraniu szkolnym. Ubezpieczenie grupowe charakteryzuje się niższą ceną, ale również niższą formą „ochrony”.
Należy pokreślić również, że nie musimy wykupować ubezpieczenia w szkole. Możemy zrobić to na własną rękę, poza nią.
NNW dziecka możemy kupić w dowolnym momencie roku, chodź zazwyczaj oferowane jest na początku roku szkolnego.
Ubezpieczenia są aktywne przez 365 dni. Ubezpieczenie działa nie tylko w placówce szkolnej, ale także poza nią, w drodze do domu i szkoły, w czasie zajęć pozalekcyjnych, a także w większości wypadków w czasie wyjazdów i wypoczynku wakacyjnego.
W umowie określona jest dokładnie kwota wypłacana w przypadku wypadków. Jest to procent sumy ubezpieczenia. Odszkodowanie z ubezpieczenia NNW dziecka jest wypłacane w wysokości zależnej od procentowego uszczerbku na zdrowiu.
Co powinna zawierać polisa?
Warto zwrócić uwagę, czy polisa pokryje koszty ewentualnego pobytu w szpitalu, udokumentowane koszty leczenia, rehabilitacji, czy sprzętu ortopedycznego.
Są to kwestie bardzo istotne, gdyż w szkole najczęstszymi wypadkami są złamania.
Często dochodzi także to wybicia zębów u dzieci. Wtedy w polisie powinien być zapis, który gwarantuje pokrycie kosztów wizyty u stomatologa.
Poza tym ubezpieczenia często obejmują inne następstwa nieszczęśliwych wypadków. Zalicza się do nich m. in. odmrożenia, oparzenia, poparzenie prądem, ugryzienie przez zwierzę.
Warto podkreślić, że większość polis nie zawiera ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Jeśli więc dziecko wybiera się na obóz językowy, wyjazd zagraniczny z rodzicami, czy wymianę warto rozważyć doubezpieczenie.