Nowy rok szkolny 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami. Lada chwila uczniowie usłyszą pierwszy dzwonek, a wraz z nim pojawi się wiele zmian. Dotyczyć one będą zajęć lekcyjnych. Od września obowiązywać zacznie znowelizowana Karta Nauczyciela. Co dokładnie obejmie lista reform dla uczniów i nauczycieli?
Koniec z „lewymi” zwolnieniami z WF-u
W nowym roku szkolnym 2022/2023 zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego (WF) trwające semestr lub więcej będą musiały być wypisane przez lekarza specjalistę. Celem tej reformy jest zachęcenie uczniów do uczestniczenia w zajęciach sportowych. Ponadto Ministerstwo chce walczyć z plagą fikcyjnych zwolnień z zajęć wychowania fizycznego.
Zmiany czekają także maturzystów
Reforma zakłada także zmiany w formie matury z języka polskiego. Część pisemna egzaminu zostanie podzielona na dwie części. W pierwszej części arkusza znajdą się pytania z zakresu „Język Polski z użyciu” oraz Test historycznoliteracki. W drugiej części arkusza będzie trzeba napisać wypracowanie.
Znowelizowana Karta Nauczyciela
Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w Karcie Nauczyciela. Ustawa wprowadza w szczególności zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli w zakresie awansu zawodowego, oceny pracy oraz w niewielkim zakresie – czasu pracy nauczycieli.
Nowy przedmiot od września
Uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych zobaczą w swoim planie lekcyjnym nowy przedmiot – HIT (Historia i Teraźniejszość). Przedmiot ma wyplenić lukę w wiedzy uczniów z zakresu historii współczesnej. Zakres tematyczny przedmiotu obejmie zagadnienia związane z wydarzeniami drugiej połowy XX w. i początku XXI.
Podręcznik do nauczania jest już gotowy. Wywołał on sporo kontrowersji. Jego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski. Więcej na jego temat przeczytasz w naszym artykule - TUTAJ.
Przedmiot Edukacja i Bezpieczeństwo - zmiany
Uczniowie klas ósmych szkół podstawowych oraz klas pierwszych w szkołach ponadpodstawowych będą uczęszczali za zajęcia EDB (Edukacja i Bezpieczeństwo). Przypomnijmy, że przedmiot obejmuje treści dotyczące organizacji działań ratowniczych, edukacji zdrowotnej i pierwszej pomocy. Zakres nauczania obejmuje szeroko pojętą obronę cywilną.
Nowa podstawa programowa dla przedmiotu zakłada wprowadzenie tematyki związanej z zachowaniem podczas zagrożenia działaniami wojennymi, zasad udzielania pierwszej pomocy osobom zranionym przy użyciu broni konwencjonalnej, a także edukację obronną wraz z nauką strzelania.
Pojawi się psycholog specjalny
Reforma zakłada także, że w każdej placówce ma zostać zatrudniony psycholog specjalny. Osoba na takim stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie uczniom odpowiedniej opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej.