Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy?

Patrycja

Newsy

25.08.2020 9:13

Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy?

Rozpoczęcie szkoły to wielkie wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty i jego rodziców. To ogromna zmiana i rozpoczęcie nowego etapu, który będzie wyzwaniem dla wszystkich. Jak sprawić, by pierwsze dni w szkole były szczęśliwe, a nie pełne nerwów i lęku? Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zdjęcie Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? #1

Zmiany w życiu całej rodziny

Rozpoczęcie nauki przez dziecko to wielka zmiana dla całej rodziny. Pierwszoklasista musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami i nowymi sytuacjami. Zupełnie inne środowisko, nowi koledzy i nauczyciele, dostosowanie się do nowych zasad i reguł. To wszystko może być bardzo stresujące dla naszego dziecka. Dowiedz się, jak przygotować je do pierwszej klasy!

Nie wywieraj presji

Pierwsza klasa wiąże się z wieloma życiowymi zmianami, do których dziecko musi się dostosować. Staraj się nie wywierać na niego nadmiernej presji i nie obciążaj oczekiwaniami. Nie wymagaj najlepszych ocen, szybkiego nawiązania nowych przyjaźni i bezwzględnego podporządkowania się nauczycielowi, od pierwszego dnia. To sprawy, które wymagają wdrożenia i czasu. Zbyt silna presja sprawi, że rozpoczęcie nauki będzie kojarzyć się z czymś stresującym i nieprzyjemnym.

Zdjęcie Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? #2

Zachęcaj i opowiadaj o szkole

Pozytywne nastawienie i wywołanie zaciekawienia szkołą, to dobry sposób na oswojenie dziecka z nową sytuacją. Opowiedz dziecku o szkole, wyjaśnij jak wygląda standardowy dzień nauki. Przywołaj swoje wspomnienia, zachęć dziecko do zadawania pytań. Opowiedz mu o możliwościach nauczenia się wielu ciekawych rzeczy i poznania nowych kolegów.

Nie strasz dziecka

Wypowiadaj się o szkole we właściwy sposób. Nie komentuj negatywnie czy lekceważąco zasad, szkoły, nie obrażaj nauczycieli ani innych uczniów. To może spowodować, że dziecko już od pierwszych dni, będzie miało negatywny obraz szkoły i nie będzie chciało do niej chodzić.

Unikaj straszenia dziecka i grożenia mu szkołą. Postaraj się nie pokazywać mu własnego lęku i niepokoju z powodu nowej sytuacji. Przez to może przejąć Twoje obawy i dodatkowo się zestresować.

Zdjęcie Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? #3

Lekcja dobrego zachowania

Naucz dziecko zwrotów grzecznościowych i bycia pomocnym wobec kolegów i nauczycieli. Ważne jest to, aby szanowało przedmioty swoje i swoich kolegów, potrafiło się z nimi dzielić, ale znało też granice.

Poświęcaj dziecku czas

Zwłaszcza na początku nauki, poświęcaj dziecku dużo czasu i uwagi. Rozmawiaj z nim, odrabiajcie razem lekcje, wyjaśniaj rzeczy, których nie rozumie. Naucz dziecko systematyczności, razem ustalcie plan dnia, z wyznaczonym czasem na naukę, odpoczynek i zabawę. Zorganizujcie pokój do nauki lub biurko, gdzie będzie mogło się w spokoju uczyć i odrabiać zadania.

Zdjęcie Jak przygotować dziecko do pierwszej klasy? #4

Wyprawka dla pierwszoklasisty- co powinno się w niej znaleźć?

Jedną z najważniejszych rzeczy, przed rozpoczęciem nauki, jest skompletowanie szkolnej wyprawki dla pierwszoklasisty. Sprawdź, co powinno się w niej znaleźć!
  • Tornister lub plecak
  • Podręczniki- zgodnie z listą opublikowaną przez szkołę
  • Zeszyty i okładki na nie- w trzy linie, najlepiej 16 lub 32-kartkowe
  • Śniadaniówka i butelka na wodę
  • Strój i buty na WF- najczęściej biała koszulka, granatowe spodenki i tenisówki
  • Przybory szkolne: piórnik, pióro lub długopis, ołówki, kredki, flamastry, gumka, temperówka
  • Przybory plastyczne: blok rysunkowy, techniczny, papier kolorowy, farby, pędzle, plastelina, klej, nożyczki