O tej porze roku, w wielu kuchniach trwa produkcja przetworów na zimę. Słoiki i butelki z dżemami, konfiturami, sokami, warzywnymi sałatkami, zapełniają półki w domowych spiżarniach. Jeśli lubisz ogórki małosolne i do tej pory jadłaś je w tradycyjnym wydaniu, przedstawiamy nowy przepis. To prosty i szybki sposób na ogórki małosolne bez wody!
Ogórki małosolne
Ogórki małosolne jadł każdy z nas. Zazwyczaj robi się je w tradycyjny sposób w zalewie. Już po kilku dniach kiszenia są gotowe do spożycia. Stanowią idealny dodatek do obiadów, letnich sałatek i jako przekąska. Nie wszyscy wiedzą, że można je zrobić znacznie szybciej i w o wiele prostszy sposób. Poznaj świetny przepis na małosolne ogórki bez zalewy.
Przepis na ogórki małosolne bez wody
Składniki:
- 1 kg świeżych ogórków gruntowych
- 1 łyżka soli
- 1 łyżka ziaren gorczycy
- 2-4 ząbki czosnku
- 3 gałązki kopru
- 10 cm korzenia chrzanu
- 4-5 liści czarnej porzeczki
- Litrowe woreczki strunowe
Przygotowanie:
Dokładnie umyj i osusz ogórki. Możesz obciąć ich końcówki, dzięki czemu sól szybciej w nie wniknie i prędzej ukisną. Oczyść chrzan i obierz czosnek, przekrój na mniejsze kawałki. Przygotuj woreczki strunowe, wkładaj do nich ogórki z dodatkami. Dodaj sól i gorczycę. Zamknij szczelnie woreczek, tak by usunąć z niego powietrze. Potrząśnij nim, do wymieszania się wszystkich składników.
Tak przygotowany woreczek, umieść w lodówce na 4 do 6 godzin, po tym czasie go wyjmij i pozostaw na 20 godzin w temperaturze pokojowej. Już po 24 godzinach ogórki małosolne są gotowe i dobre do jedzenia! Jeśli odstawisz je na dzień dłużej, będą miały mocniejszy, bardziej wyrazisty smak.
Domowe przetwory
Warto robić samodzielnie przetwory z sezonowych owoców. Ogórki małosolne są lekkostrawne i niskokaloryczne, zawierają jedynie 11 kcal na 100 gramów produktu. Są bogatym źródłem witamin z grupy B, E i K, bakterii mlekowych, cennych probiotyków i antyoksydantów.