Wieszasz w ten sposób kwiaty na balkonie? Uważaj możesz dostać mandat!

Justyna
Prawo
08.07.2023 19:13
Wieszasz w ten sposób kwiaty na balkonie? Uważaj możesz dostać mandat!

Z nadejściem cieplejszych dni wielu z nas decyduje się ozdobić swoje balkony kolorowymi kwiatami. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że nieprawidłowe umieszczenie roślin na balkonie może skutkować mandatem. Jakie zasady i przepisy na ten temat warto znać?

Brak przepisów regulujących

W Polsce nie istnieją konkretnie określone przepisy dotyczące ozdabiania balkonów kwiatami. W większości przypadków jest to kwestia gustu i indywidualnych preferencji.

Niemniej jednak, zgodnie z artykułem 75 § 1 Kodeksu wykroczeń:

„Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany”.

Oznacza to, że niedostateczna ostrożność może prowadzić do wypadków lub szkód w mieniu sąsiadów, a co za tym idzie skutkować nałożeniem mandatu.

Regulacje wewnątrz wspólnot mieszkaniowych

Ponadto wspólnoty mieszkaniowe często wprowadzają wewnętrzne regulacje dotyczące ozdabiania balkonów, aby minimalizować ryzyko konfliktów sąsiedzkich. W takich regulacjach zazwyczaj znajdują się instrukcje dotyczące sposobu montowania skrzynek i doniczek z kwiatami. Wiele z nich zaleca, aby donice były zamocowane solidnie po wewnętrznej stronie balustrady i tym samym nie stanowiły zagrożenia dla innych mieszkańców ani dla ich mienia.

Zagrożenia dla innych

Ozdabianie balkonu kwiatami jest wspaniałym sposobem na dodanie uroku naszemu otoczeniu. Jednak ważne jest, aby pamiętać o przestrzeganiu przepisów i zachowaniu ostrożności.

Nadmiar wody z doniczek i skrzynek umieszczonych na balkonie może zalać sąsiadów lub przypadkowych przechodniów. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o regularnym sprawdzaniu i utrzymaniu doniczek w odpowiedniej kondycji. Upewnijmy się również, że są one solidnie zamocowane, aby uniknąć przypadkowego spadnięcia na przechodniów lub balkon sąsiadów.

Inne zakazy dotyczące balkonów

Oprócz roślin, istnieją również inne przepisy dotyczące bezpieczeństwa na balkonie. Należy unikać głośnego odtwarzania muzyki czy grillowania, szczególnie jeśli powtarza się to często. W przypadku naruszania tych przepisów możemy zostać obwinieni o immisję i ukarani.

Również przepisy przeciwpożarowe nakazują unikanie przechowywania łatwopalnych substancji czy materiałów na balkonie. Butle z gazem, kanistry z paliwem czy rozpuszczalniki są niedozwolone z uwagi na potencjalne ryzyko wybuchu lub pożaru.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną