Mandat za opalanie na balkonie? Czy wiesz, że możesz zapłacić fortunę?!

Martyna P.
Prawo
16.06.2023 8:52
Mandat za opalanie na balkonie? Czy wiesz, że możesz zapłacić fortunę?!

Wiele osób lubi wygrzewać się w słoneczku na balkonie. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że relaks ten może wiązać się z poważnymi konsekwencjami karnymi.

 

Mandat za opalanie się na balkonie?!

Wydawać by się mogło, że balkon jest naszą prywatną przestrzenią i możemy spędzać na nim czas, jak tylko chcemy.

Okazuje się jednak, że balkon jest elementem w przestrzeni publicznej i korzystając z niego, musimy przestrzegać pewnych zasad.

Oczywiście nie ma przeszkód do opalania się na balkonie w stroju kąpielowym.

Sprawa komplikuje się w przypadku wystawiania się na słońce topless. Czyn taki może być uznany na „nieobyczajny” i nieprzyzwoity. Może on prowadzić do zgorszenia publicznego.

Na osoby, które opalają się na balkonie topless, może zostać nałożony mandat. Jego wysokość może wynieść do 1,5 tysiąca złotych. Oczywiście mowa opalających się osobach, których balkon wystawiony jak na widok publiczny. 

Art. 140 KW, mówi że „Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

 

Zdjęcie Mandat za opalanie na balkonie ? Czy wiesz, że możesz zapłacić fortunę! #1

Czego jeszcze nie można robić na balkonie?

Grillowanie

Grillowanie na balkonie może być potraktowane jako sprowadzanie niebezpieczeństwa pożaru. Możemy zostać za to ukarania naganą, karą grzywny lub aresztem (Art. 82 Kodeksu Wykroczeń).

 

Zakłócanie ciszy nocnej

Głośne imprezowanie i słuchanie muzyki może także skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Czyny takie podlegają pod art. 51 Kodeksu Wykroczeń (Zakłócanie spokoju lub wywołanie zgorszenia).

 

Przechowywanie niebezpiecznych materiałów

Wielu z nas traktuje balkon jako dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. Pamiętaj jednak, że przechowywanie niebezpiecznych materiałów, takich jak butle z gazem czy łatwopalne płyny, jest surowo zabronione. Takie substancje mogą stwarzać zagrożenie dla ciebie i twoich sąsiadów.

Wieszanie prania

Wieszanie prania na balkonie jest praktyką, do której wielu Polaków jest przyzwyczajonych. Jednakże, w niektórych społecznościach mieszkaniowych może być to zabronione ze względu na estetykę budynku. Zawsze warto sprawdzić regulamin wspólnoty mieszkaniowej lub skonsultować się z administratorem budynku.

 

Dbajmy o dobre relacje z sąsiadami i pamiętajmy, że nasza swoboda kończy się tam, gdzie zaczyna się swoboda innych!

 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną