Od pewnego czasu Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców nawołuje do reformy Małego ZUS plus. Wygląda na to, że te postulowane zmiany mogą stać się wkrótce rzeczywistością.
Nowości w Małym ZUS
W czerwcu do Sejmu wpłynął projekt poprawki do ustawy o świadczeniu wspierającym, który proponuje wydłużenie okresu płacenia obniżonych składek w ramach Małego ZUS plus o dodatkowe 12 miesięcy. Aktualnie, przedsiębiorcy korzystający z tej ulgi mają możliwość opłacania niższych składek przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy. Oznacza to, że po trzech latach płacenia obniżonych składek, przedsiębiorca musi przez następne dwa lata płacić składki w pełnej wysokości, niezależnie od tego, czy jego dochody uległy zmianie.
Mały ZUS dostępny bez ograniczeń
Twórcy projektu pragną, aby Mały ZUS plus był dostępny bez żadnych ograniczeń - a maksymalny okres płacenia składek miałby zostać całkowicie zniesiony. Jak wynika z uzasadnienia projektu, obecne przepisy nie biorą pod uwagę faktu, że wiele osób chce rozpocząć (lub już rozpoczęło) prowadzenie małej działalności gospodarczej.
Autorzy projektu przyznają, że takie osoby często są w stanie prowadzić działalność tylko wtedy, gdy mogą korzystać z ulgi w ramach Małego ZUS plus. Płacenie składek na ogólnych zasadach często sprawia, że prowadzenie działalności staje się dla takich przedsiębiorców nieopłacalne.
Jeżeli projekt zostanie przyjęty, istnieje szansa, że liczba zawieszonych lub likwidowanych działalności gospodarczych zmaleje. Zmiany mogą również przyczynić się do wzrostu liczby jednoosobowych firm.