Rząd uchwalił ustawę dotyczącą emerytury (OIPE). Nowe możliwości mają ułatwić oszczędzanie na świadczenie emerytalne. Wyjaśniamy, jakie są nowe przepisy.
Czym jest OIPE?
OIPE to ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny. Program jest podobny do polskiego IKE (Indywidualnego Konta Emerytalnego). Nowo przyjęte ustawa ma na celu zapewnić obywatelom Unii Europejskiej sprawne oszczędzanie na emeryturę.
Produkt umożliwi prowadzenie inwestycji transgranicznych oraz przeniesienie OIPE w przypadku zmiany miejsca zamieszkania do innego państwa członkowskiego.
Osoby korzystające z OIPE zostaną zwolnione z opodatkowania dochodów generowanych na czas oszczędzania oraz z dochodów uzyskanych w momencie wypłaty środków z subkonta, po zrealizowaniu celu oszczędzania.
Stanowisko rządu
Za przyjęciem nowej ustawy głosowało 235 posłów, przeciw było 138, a 80 się wstrzymało. Sejm podkreśla, że przyjęcie ustawy poskutkuje nowymi możliwościami oszczędnościowymi na emeryturę.
Produkt emerytalny zakłada, że roczny limit wpłat na OIPE będzie odpowiadał trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok.
Zatem w bieżącym roku wysokość wpłat na OIPE w Polsce będzie wynosić 20 805 zł. Za prowadzenie produktu emerytalnego opłaty będą wynosić 1 % zgromadzonego kapitału. Wprowadzono również rekomendacje Komitetu Stabilności Finansowej.
Kto może skorzystać z OIPE?
Polacy już od 15 roku życia mogą korzystać z usług OIPE. Jednak wypłata zgromadzonych środków nastąpi dopiero po osiągnięciu 60 roku życia lub po oszczędzaniu na koncie przez 55 lat. Również osoby z uprawnieniami emerytalnymi będą mogły wypłacić swoje środki.
W 2022 roku minimalna emerytura wynosiła 1217,98 zł na rękę. Jest to bardzo mało biorąc pod uwagę standard życia oraz porównując kwotę wypłacanych świadczeń z innymi krajami Unii Europejskiej.
Konta oszczędnościowe
Rozwiązaniem na niskie świadczenia emerytalne mają być konta oszczędnościowe, na których możemy zaoszczędzić swoje pieniądze. Oprócz OIPE w Polsce najpopularniejszymi produktami są:
- Indywidualne Konto Emerytalne
- Indywidualne Konto Zabezpieczenia emerytalnego
- Pracownicze Plany Kapitałowe
Niestety wielu Polaków żyje chwilą zamiast oszczędzać na emeryturę:
"Obecnie większość z nas nie odkłada na emeryturę poza obowiązkowymi składkami. Potwierdziło to aż 79 proc. Polaków" - wynika z badania Santander Consumer Banku poświęconemu oszczędzaniu.” - bankier.pl