500 plus nie zadziałało! Rząd szykuje nowe niespodzianki dla rodzin! Co tym razem?

Agnieszka
Podatki
07.07.2023 11:29
500 plus nie zadziałało! Rząd szykuje nowe niespodzianki dla rodzin! Co tym razem?

Wszystko wskazuje na to, że 1 stycznia 2023 roku znów czekają nas spore zmiany w podatkach. PiS zapowiedział już rozpatrzenie projektu  ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Wiele zmian spotka się jednak z pozytywnym przyjęciem.

Niższy VAT na ubranka i buty dziecięcy

We wspomnianym projekcie znajduje się między innymi zapis o obniżeniu podatku VAT na buty i ubranka dziecięce. Obecnie wynosi on 23 procent, a od 1 stycznia 2023 roku ma spaść do 5 procent.

Co ciekawe, wcześniej nie było to możliwe ze względu na unijne regulacje. Teraz jednak rządzący twierdzą, że prawo europejskiej nie będzie już przeszkodą do obniżenia VAT-u.

"W związku z dokonanymi w ostatnim czasie zmianami prawa europejskiego stosowanie do odzieży i obuwia dziecięcego obniżonej stawki VAT nie może już być, jak miało to miejsce wcześniej, kwestionowane przez organy Unii Europejskiej" – czytamy w uzasadnieniu.

To, czy po obniżeniu podatku VAT na buty i ubrania dziecięce, ich ceny spadną - nie jest pewne. Wszystko zależy bowiem od ustaleń sklepów.

Zwiększenie limitów dla ryczałtowców

Autorzy projektu przekonują, że ryczałt jest o wiele prostszym systemem rozliczeń. W związku z tych chcą, aby ryczałtowców było więcej.

Z tego powodu w projekcie znalazł się też zapis o zwiększeniu limitów przychodów dla ryczałtowców. Ma on wzrosnąć z obecnych 2 mln euro (po przeliczeniu to ok. 9 mln 654 tys. 400 zł) do 3 mln euro.

Swoją propozycję argumentują tym, że ryczałt "pozwala uniknąć (często skomplikowanej i sformalizowanej) konieczności ustalenia i dokumentowania kosztów uzyskania przychodu". Natomiast każde uproszczenie systemu podatkowego jest “pożądanym i właściwym krokiem w stronę podatników”. 

Zmiany w podatku od spadków i darowizn

Projekt przewiduje między innymi, że nie będzie już potrzebna zgoda naczelnika urzędu skarbowego na zawarcie aktu notarialnego w sytuacji, gdy spadkobierca chce zbyć m.in. prawa do spadku. 

Obecnie jest tak, że bez zgody naczelnika notariusz nie ma prawa sporządzić aktu. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną