Zdrada za plecami! Jak wizyta u kosmetyczki ujawniła prawdę! [LIST]

Agnieszka
Styl życia
28.06.2023 11:37
Zdrada za plecami! Jak wizyta u kosmetyczki ujawniła prawdę! [LIST]

Negatywna atmosfera w miejscu pracy może być niezwykle stresująca. Przekonała się o tym Agnieszka, która przez przypadek dowiedziała się, co mówi o niej jej koleżanka z pracy. Od tamtej pory nie wie, jak się zachować. Najchętniej po prostu by się zwolniła.

Poznajcie historię Agnieszki i jej koszmarnej “koleżanki”

W miejscu pracy czasem może dochodzić do rywalizacji. Teoretycznie nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że lekka rywalizacja dotyczy jedynie obowiązków zawodowych i nie wychodzi poza miejsce pracy.

Osoby, które nieco rywalizują między sobą w pracy, ale potem bez problemu są w stanie razem wyjść na piwo, lubią się i szanują, to wymarzeni pracownicy.

Niestety, inaczej było w przypadku Agnieszki i jej “przyjaciółki” Marzeny. Obie pracują w sklepie znanej sieci odzieżowej i mają podobne zadania. Pomimo tego, że dziewczyny poznały się dopiero w pracy, szybko się zaprzyjaźniły. Agnieszka bardzo lubiła Marzenę i uważała, że może jej ufać. Zwierzała się ze swojego życia, a wtedy zawsze otrzymała od Marzeny słowa otuchy. 

Nie spodziewała się jednak, że Marzena ma zupełnie inny stosunek do niej. Boleśnie się o tym przekonała na jednej z wizyt u swojej kosmetyczki.

“Poszłam na paznokcie i się dowiedziałam, że obgadują mnie za plecami!”

Agnieszka, jak co miesiąc, poszła na umówioną wizytę, aby zrobić sobie paznokcie. Do tej konkretnej kosmetyczki chodzi już od roku. Dziewczyny dobrze się dogadują, więc Agnieszki nie zdziwił fakt, że w pewnej chwili kosmetyczka zaczęła opowiadać jej pewną historię.

Kosmetyczka zaczęła opowiadać, że jedna z jej klientek bardzo nie lubi swojej współpracownicy.

Klientka opowiadała, że pracuje wręcz z “panią lekkich obyczajów”, która nie ma ani męża, ani dzieci i właściwie nie wiadomo, co wyprawia po godzinach pracy. Nazywa ją przy tym “starą panną” i “starą puszczalską”. 

Co więcej, klientka sugerowała kosmetyczce, że jej koleżanka nie zarabia zbyt dużo, a widać po niej, że ma sporo pieniędzy i często wyjeżdża na drogie wakacje. Jasno dała do zrozumienia, że po pracy jej koleżanka wykonuje najstarszy zawód świata.

Agnieszka słuchała tej historii, jednak nie przykuwała zbytnio uwagi do szczegółów. Jednym uchem wpuszczała, drugim wypuszczała rewelacje kosmetyczki na temat koleżanki innej klientki. 

Tak było aż do momentu, gdy z ust kosmetyczki padła nazwa sklepu odzieżowego, w którym pracuje Agnieszka. W jednej chwili wszystkie szczegóły zaczęły układać się w jej głowie i zdała sobie sprawę, że ta historia, oparta w większości na kłamstwach i pomówieniach dotyczy właśnie jej.

W sklepie tym pracują tylko dwie pracownice, ona i Marzena. Co więcej, jest on położony blisko gabinetu kosmetyczki. Wiedziała więc, że to Marzena chodzi i opowiada o niej niestworzone kłamstwa.

Była w szoku. Wcześniej w ogóle nawet nie myślała o tym, że Marzena może zdradzać szczegóły z jej życia komuś obcemu i do tego wplątywać w to tyle kłamstw. 

Agnieszka owszem, nie ma męża, dzieci, jeździ na drogie wakacje, ale nie “panią lekkich obyczajów”. Mieszkanie i pieniądze otrzymała w spadku po niedawno zmarłym tacie. 

Nic więc dziwnego w tym, że Agnieszce aż robi się niedobrze, gdy myśli o kolejnym dniu w pracy. Boi się, że Marzena rozpowiada o niej kłamstwa również w obecności szefostwa. Nie wie, komu może zaufać.

Jak radzić sobie z plotkami na swój temat w miejscu pracy?

Radzenie sobie z plotkami na swój temat w miejscu pracy może być trudne, ale istnieje kilka skutecznych strategii, które można zastosować:

  • Zachowaj spokój i nie reaguj emocjonalnie. Ważne jest, aby nie dawać się wciągnąć w emocje i nie odpowiadać na plotki agresją lub frustracją. Pozostawienie spokojnego i zrównoważonego podejścia pomoże utrzymać kontrolę nad sytuacją.
  • Jeśli czujesz się dotknięty lub zaniepokojony plotkami, warto znaleźć zaufaną osobę w miejscu pracy, z którą można porozmawiać na ten temat. Mogą to być bliscy przyjaciele, przełożeni lub HR. Dzielenie się swoimi obawami może pomóc złagodzić stres i zyskać perspektywę.
  • Skup się na swojej pracy i osiągnięciach. Najlepszym sposobem na zwalczanie plotek jest skoncentrowanie się na wykonywaniu swoich obowiązków i osiąganiu dobrych wyników. Pokaż, że Twoja praca i profesjonalizm przeważają nad plotkami, co może pomóc zdyskredytować nieprawdziwe informacje.
  • Jeśli napotkasz nieprawdziwe plotki, warto w miarę możliwości skonsultować się z przełożonym lub zasugerować wprowadzenie polityki otwartej komunikacji, która ogranicza rozpowszechnianie plotek i promuje pozytywną atmosferę w miejscu pracy.

Jak przeprowadzić rozmowę?

Możesz powiedzieć coś w stylu: "Zauważyłam, że powiedziałaś o mnie coś, co nie jest prawdą. Czy mogłyśmy porozmawiać o tym?". W ten sposób nie osądzasz jej, ale wskazujesz na konkretny problem.

  1. Słuchaj i wyrażaj swoje uczucia: Podczas rozmowy, pozwól jej wyrazić swoje myśli i uczucia, staraj się być otwarta i słuchać uważnie. Wyrażaj swoje uczucia używając formuł typu „ja czuję, że…” zamiast „ty zawsze…”. To pozwoli uniknąć osądzania i obrony.

  2. Szukaj rozwiązania: Na koniec rozmowy, spróbuj wspólnie znaleźć rozwiązanie. Może to oznaczać ustalanie granic, proszenie o przeprosiny, a nawet szukanie pomocy u przełożonego lub działu HR, jeśli sytuacja nie ulega poprawie.

Pamiętaj, że każdy ma prawo do szacunku i godnego traktowania. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie mimo podjętych działań, może być konieczne podjęcie dalszych kroków, takich jak zgłoszenie sytuacji przełożonemu lub działowi HR.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną