O czym nie powiedzą Ci w biurze podróży. Sprawdź TO zanim pojedziesz na wakacje!

Ewelina
Styl życia
26.06.2023 15:07
O czym nie powiedzą Ci w biurze podróży. Sprawdź TO zanim pojedziesz na wakacje!

Przed Tobą niezapomniane wakacje z biurem podróży. Rozumiemy, że chcesz być w pełni przygotowany i cieszyć się nie tylko pięknem miejsc, które odwiedzisz, ale również komfortem i bezproblemowym przebiegiem podróży. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie listę rzeczy, o których turyści często nie wiedzą przed wyjazdem, a na które najczęściej narzekają po powrocie. Skupimy się głównie na popularnych kurortach w Europie, takich jak Turcja, Grecja, Włochy oraz Egipt.

1. Wyżywienie all inclusive - oczekiwania a rzeczywistość

Wielu turystów wybiera wakacje z opcją all inclusive, czyli pełnym wyżywieniem w cenie. To fantastyczna opcja, która pozwala na korzystanie z różnorodnych posiłków bez konieczności martwienia się o dodatkowe wydatki. Należy jednak pamiętać, że standardy i jakość wyżywienia mogą się różnić w zależności od konkretnego hotelu i kraju.

W przypadku wakacji all inclusive często narzeka się na monotonne menu i powtarzające się potrawy. Warto przed wyjazdem sprawdzić opinie innych turystów na temat jedzenia w wybranym hotelu, aby mieć pewność, że spełni Twoje oczekiwania.

Dodatkowo, alkohole lokalne, mogą smakować zupełnie inaczej niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce.

2. Infrastruktura hotelu i dostęp do udogodnień

Podczas wyboru hotelu warto zwrócić uwagę nie tylko na atrakcyjne zdjęcia na stronie internetowej, ale również na infrastrukturę i dostęp do różnych udogodnień. Często turyści narzekają na zbyt małą ilość basenów, brak leżaków, czy problemy z funkcjonowaniem klimatyzacji.

Przed dokonaniem rezerwacji warto dokładnie zapoznać się z informacjami na temat hotelu i sprawdzić, czy spełnia on Twoje oczekiwania. Warto również zwrócić uwagę na opinie innych turystów dotyczące jakości obsługi i czystości w hotelu.

3. Organizacja wycieczek fakultatywnych

Podczas wakacji wiele biur podróży oferuje różnego rodzaju wycieczki fakultatywne, które pozwalają poznać okoliczne atrakcje i kulturę. Niestety, nie zawsze organizacja takich wycieczek jest idealna, co często jest źródłem narzekań ze strony turystów.

Często występują problemy z opóźnieniami, niejasnymi informacjami na temat harmonogramu wycieczki czy brakiem profesjonalnego przewodnika. Jeśli planujesz skorzystać z wycieczek fakultatywnych, warto przed wyjazdem sprawdzić opinie innych turystów dotyczące jakości organizacji takich wyjazdów.

4. Komunikacja językowa

W niektórych kurortach, zwłaszcza poza głównymi ośrodkami turystycznymi, mogą występować trudności z komunikacją językową. Mimo że większość pracowników hoteli i restauracji zna podstawy języka angielskiego, może się zdarzyć, że nie będą w stanie zrozumieć Twoich potrzeb.

Warto zabrać ze sobą podstawowe słowniki lub aplikacje do tłumaczenia języka, aby móc porozumieć się w przypadku trudności. Ważne jest również, aby być cierpliwym i wyrozumiałym wobec osób, które nie znają Twojego języka.

5. Kultura i zwyczaje lokalne

Podczas podróży do różnych krajów warto pamiętać o szacunku dla lokalnej kultury i zwyczajów. Co dla nas może być normalne, w innych krajach może być uznawane za nieodpowiednie lub obraźliwe.

O co zapytać w biurze podróży przed rezerwacją wakacji?

Przed wyjazdem na egzotyczne wakacje warto zadać biuru podróży kilka istotnych pytań. Oto lista najważniejszych z nich:

  1. Czy wakacje odbywają się w okresie bezpiecznym pod względem zdrowotnym i politycznym?
  2. Jakie są wymagania dotyczące paszportu i wizy do docelowego kraju?
  3. Czy konieczne są szczepienia lub inne środki ochronne przed chorobami tropikalnymi?
  4. Jakie są rekomendacje dotyczące ubioru i sprzętu podróżnego dla danej destynacji?
  5. Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące bagażu?
  6. Jakie są zalecane formy płatności i jakie koszty są pokryte przez biuro podróży?
  7. Czy w cenę wliczone są transfery z lotniska do hotelu i z powrotem?
  8. Jakie są zasady dotyczące rezerwacji i anulacji? Czy istnieje polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych okoliczności?
  9. Czy biuro podróży oferuje jakieś wycieczki fakultatywne lub programy dodatkowe?
  10. Czy w docelowym kraju istnieją specjalne zwyczaje czy praktyki kulturowe, o których powinniśmy wiedzieć?

Pamiętaj, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o rezerwacji warto również przeczytać opinie innych podróżników na temat biura podróży i sprawdzić, czy posiada ono odpowiednie certyfikaty lub licencje.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z podstawowymi zasadami etykiety i zwyczajami panującymi w danym kraju. To pomoże uniknąć nieporozumień i konfliktów oraz pozwoli lepiej zrozumieć i docenić kulturę miejsc, które odwiedzasz.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną