Wraca ważny obowiązek pracodawców!

Martyna

Prawo

29.09.2022 10:22

Wraca ważny obowiązek pracodawców!

Ministerstwo Zdrowia jest na etapie przygotowywania nowelizacji ustawy w sprawie Covid-19. Jej celem jest przywrócenie zawieszonych obowiązków pracodawców. Okazuje się, że mimo zniesienia stanu epidemii w Polsce, wielu pracodawców nadal nie wysyła pracowników na badania lekarskie. Wkrótce ma się to zmienić.

 

Zawieszony obowiązek pracodawców

Zacznijmy od tego, że kierowanie pracowników na okresowe badania lekarskie jest obowiązkiem pracodawców.

Przez pandemię koronawirusa obowiązek wykonywania lekarskich badań okresowych został zawieszony.

Zawieszenie nastąpiło na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

Zdjęcie Wkrótce wraca ważny obowiązek pracodawców! #1

Ministerstwo przygotowuje nowe przepisy

Teraz Resort Zdrowia dąży do przywrócenia obowiązku wykonywania badań okresowych, oraz zleconych przed rozpoczęciem nowej pracy.

Dodajmy, że Kodeks pracy i projekt ustawy jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego.

Po odwołaniu przez rząd stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego Covid-19 pracodawcy, którzy skorzystali z możliwości zawieszenia kierowania do lekarzy medycyny pracy podczas pandemii, będą mieli obowiązek wysłać pracowników na badania okresowe.

Na wykonanie zawieszonych obowiązków pracodawcy mają 180 dni.

Eksperci podkreślają, że zachowanie tego terminu może być trudne z powodu na ograniczenia  kadrowo-logistyczne medycy pracy.

Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP poinformowała w rozmowie z reporterami portalu „Prawo.pl”, że zaapelowała do Resortu Zdrowia o wydłużenie terminu realizacji zaległych badań okresowych do 365 dni dla pracowników, którym ważność orzeczeń wygasła po terminie 1 stycznia 2021 roku.

Okazuje się, że mimo zniesienia stanu epidemii w Polsce wielu pracodawców nadal korzysta z „przywileju” niewysyłania pracowników na badania lekarskie.

Przepis ustawy w tym zakresie nie został wycofany, mimo okresowej poprawy sytuacji epidemicznej.

Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawcy RP zwraca uwagę, że brak aktualnych badań okresowych u pracowników, którzy pracują na wysokości, kierują pojazdami i maszynami lub pracują przy substancjach chemicznych, może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia dla nich samych, ale także dla współpracowników (wywiad dla „Prawo.pl”).

 

Zdjęcie Wkrótce wraca ważny obowiązek pracodawców! #2