Dziecko zamknięte w aucie! Czy można wybić szybę? Co na to prawo?

Justyna
Prawo
21.06.2023 19:26
Dziecko zamknięte w aucie! Czy można wybić szybę? Co na to prawo?

Każdego lata słyszymy o tragicznych przypadkach, w których dzieci lub zwierzęta zostają pozostawione w gorących samochodach. Jak zareagować w takiej sytuacji? Czy wolno nam, bez konsekwencji prawnych np. zbić szybę?

Świadomość zagrożenia

Latem, gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, wnętrze samochodu staje się śmiertelną pułapką. Nawet przy umiarkowanych temperaturach, np. 25 stopniach Celsjusza na zewnątrz, temperatura w samochodzie może wzrosnąć o 10 stopni w ciągu godziny.

Oznacza to, że przy temperaturze zewnętrznej 30 stopni, termometr w aucie może pokazać nawet 40 stopni. Takie warunki stanowią realne zagrożenie dla życia dziecka lub zwierzęcia uwięzionego w samochodzie.

Rozważna interwencja

W sytuacjach, gdy widzimy dziecko lub zwierzę zamknięte w aucie, naturalną reakcją jest chęć natychmiastowej interwencji. Przed podjęciem działań ratunkowych, starajmy się najpierw ocenić sytuację. Należy zwrócić uwagę na stan zdrowia oraz objawy takie jak pocenie, osłabienie, płacz lub nieprzytomność.

Jeśli jesteśmy na parkingu sklepu lub stacji benzynowej, warto poprosić obsługę lub ochronę o pomoc w odnalezieniu rodziców lub opiekunów. Zwróćmy również  uwagę, czy ktoś w pobliżu może być właścicielem pojazdu i poinformujmy go o sytuacji.

Wezwanie pomocy

Jeśli nie możemy znaleźć opiekunów lub interwencja wydaje się pilna, natychmiast trzeba zadzwonić na numer alarmowy 112 i zgłosić sytuację. Ważne, by dokładnie opisać co się dzieję i lokalizację. Dzięki temu służby ratunkowe będą mogły przybyć jak najszybciej.

Jeśli sytuacja pogarsza się i istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia, możemy zostać poproszeni przez dyspozytora o wybicie szyby. W takim przypadku pamiętajmy, aby starannie słuchać wskazówek dotyczących bezpiecznego wykonania tej czynności.

Działanie w stanie wyższej konieczności

Nasze działania może w tej sytuacji hamować obawa przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi. Pojawia się wówczas pytanie, czy wolno nam, bez ryzyka procesu sądowego, wybić szybę w samochodzie?

Zgodnie z artykułem 26 Kodeksu Karnego, działanie w stanie wyższej konieczności, gdy życie dziecka lub zwierzęcia jest zagrożone, nie jest uznawane za przestępstwo. Istnieje jednak obowiązek udowodnienia, że nasze działania były podejmowane w dobrej wierze.

W przypadku interwencji, ważne jest również korzystanie z rozsądku i dokumentowanie sytuacji, aby móc udowodnić, że wybicie szyby było jedynym sposobem na ratunek. Można w tym celu np. robić zdjęcia albo poprosić o pomoc inne osoby.

Jeśli jesteś świadkiem podobnej sytuacji, nie bądź obojętny i reaguj!

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną