Pod koniec grudnia 2023 roku mija ważny termin dla pracowników i pracodawców. Za niewywiązania się z obowiązków grożą surowe kary.
28 grudnia mija ważny termin dla pracowników i pracodawców
Przypomnijmy, że na czas pandemii Covid-19 obowiązkowe badania okresowe zostały zawieszone. Od marca 2020 roku pracodawcy nie musieli wystawiać skierowań na badania.
Osoby, które miały aktualne orzeczenie wskazujące na brak przeciwwskazań do wykonywania pracy mogły zostać zatrudnione bez badań lekarskich.
1 lipca 2023 roku zniesiono stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. W związku z tym przejściowe przepisy przestały funkcjonować. Wrócił obowiązek wykonywania badań okresowych.
Na ich wykonanie wyznaczono termin 180 dni. Termin ten mija 28 grudnia 2023 roku.
Do 30 tysięcy złotych grzywny za brak badań
Pracodawca, który nie wywiąże się z obowiązku, może ponieść surowe konsekwencje.
Art. 283 § 1 zakłada karę grzywny w wysokości od 1000 do 30000 złotych.
Oto treść tego przepisu:
„Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł”
Pracodawca powinien jak najszybciej wysłać pracownika na badania. Pracownik powinien wykonać je bez zbędnej zwłoki.
Zniesienie stanu zagrożenia epidemiologicznego
Przypomnijmy, że stan epidemii funkcjonował w Polsce od 20 marca 2020 roku.
Pod koniec kwietnia 2022 roku Adam Niedzielski ogłosił, że stan epidemii przejdzie w połowie maja 2022 roku w stan zagrożenia epidemiologicznego.
Zniesienie stanu epidemii rząd uzasadnił poprawą stanu epidemiologicznego w Polsce, zmniejszeniem gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszeniem liczby osób hospitalizowanych.
Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.
Podczas pandemii Covid-19 funkcjonowało sporo przepisów przejściowych. Wiele z nich było ograniczonych podczas obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego.
1 lipca 2023 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że stan ten został zniesiony.