PILNE ostrzeżenie! "Wprowadzenie swoich danych grozi utratą pieniędzy"

Agnieszka
Newsy
26.05.2023 10:34
PILNE ostrzeżenie! "Wprowadzenie swoich danych grozi utratą pieniędzy"

CSIRT KNF opublikował ostrzeżenia na swoich kontach w mediach społecznościowych. Tym razem oszuści podszywają się pod stronę Przelew24. Oferują nagrody za wypełnienie ankiety dotyczącej korzystania z BLIK. 

“Wprowadzenie swoich danych grozi utratą pieniędzy”

W czwartek 25 maja na Twitterze CSIRT KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) pojawiło się ważne ostrzeżenie:

"Uważajcie na fałszywe strony podszywające się pod #Przelewy24. Cyberprzestępcy oferują możliwość otrzymania środków finansowych za wypełnienie ankiety dotyczącej korzystania z #BLIK. Wprowadzenie swoich danych na niebezpiecznej stronie grozi utratą Waszych pieniędzy!" - napisano.

Jak przebiega wyłudzenie?

W komunikacie wyjaśniono, że użytkownik otrzymuje propozycję wypełnienia ankiety dotyczącej korzystania z BLIK, za co obiecane jest mu wynagrodzenie w postaci nagród. 

Po wypełnieniu ankiety użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail zachęcającą do odbioru oferowanej nagrody. 

"Wejście w link z wiadomości prowadzi na niebezpieczną stronę, wyłudzającą dane karty płatniczej. Nie dajcie się okraść i weryfikujcie adres strony internetowej" - dodano w ostrzeżeniu. 

Plaga oszustw w internecie

CSIRT KNF poinformowało, że w mediach społecznościowych notorycznie pojawiają się fałszywe reklamy inwestycyjne. Oszuści wykorzystują wizerunki znanych instytucji, takich jak np. PGNIG, co dodaje im wiarygodności.

"Tylko w kwietniu zgłosiliśmy 367 fałszywych reklam i 1409 niebezpiecznych domen związanych z tym oszustwem" - podano w komunikacie. 

Sam BLIK także wykorzystywany jest do wyłudzania pieniędzy i oszustw.

- Oszustwo na BLIK-a w nowej odsłonie! Ostrzegamy przed wiadomościami SMS z informacją o zwrocie środków. Wejście w link prowadzi do fałszywego panelu logowania, który tym razem rozbudowany został o nowe banki. Wprowadzenie tam danych grozi utratą naszych środków. Bądźcie czujni! – informował niegdyś CSIRT KNF.

Oszustwa odbywały się także pod firmą Polsat, a nawet Ministerstwa Finansów. Przypomnijmy, że jakiś czas temu oszuści skłaniali do wypełnienia ankiety, za co oferowali rzekome wynagrodzenie. 

Do użytkowników wysyłano wtedy wiadomości SMS o treści:

Akcja Ministerstwa Finansów. Wypełnij krotka ankietę i zyskaj 250 zl na swoje konto. hxxps://rotf[.]lol/MinFin[-]akcja

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną