Uwaga to oszustwo: Możesz stracić wszystkie swoje oszczędności!

Martyna
Newsy
09.01.2024 18:39
Uwaga to oszustwo: Możesz stracić wszystkie swoje oszczędności!

W ostatnich dniach Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) zwróciła uwagę na rosnące zagrożenie związane z oszustwami polegającymi na rozsyłaniu fałszywych wiadomości e-mail. Oszuści próbują wyłudzić dane do bankowości elektronicznej, wykorzystując taktyki manipulacji opartej na informacjach o rzekomych nadchodzących przelewach. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę i nie daj się oszukać.

Uwaga to oszustwo

NASK poinformował o nowej fali oszustw, które mają za zadanie wyłudzić nasze dane poufne i w ten sposób przejąć dostęp do naszej bankowości. Oszuści działają masowo, rozsyłając wiadomości e-mail zawierające zmyślone informacje o nadchodzącym przelewie. Otrzymanie obiecywanych środków jest jednak możliwe tylko po dokonaniu weryfikacji danych.

W załączniku do wiadomości znajduje się link, który przekierowuje ofiarę na fałszywą stronę, naśladującą autentyczną witrynę banku. W ten sposób przestępcy zdobywają dane logowania, umożliwiające im późniejsze kradzieże z kont bankowych.

NASK podkreśla, że kluczowym elementem ochrony przed tego typu oszustwami jest zawsze dokładne sprawdzanie adresu nadawcy wiadomości e-mail. Szczególną uwagę należy zwracać na treść wiadomości, która sugeruje konieczność podania danych lub wykonania przelewu. Zespół zaleca także skrajną ostrożność wobec załączników i linków w e-mailach, zwłaszcza tych pochodzących od nieznanych nadawców.

Zgłaszaj Podejrzane Wiadomości - Wspólne Działanie na Rzecz Bezpieczeństwa

Nie daj się szukać

W dobie dynamicznego rozwoju technologii kradzieże w sieci stają się coraz częstsze, a użytkownicy muszą być szczególnie czujni, aby unikać przemyślnych oszustw. Aby zabezpieczyć się przed atakami cyberprzestępców, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad:

  • Sprawdzaj zawsze dokładnie adres nadawcy wiadomości e-mail, zwłaszcza jeśli wiadomość zawiera prośby o podanie poufnych informacji czy wykonanie transakcji.

  • Korzystaj z aktualnego oprogramowania antywirusowego, aby zwiększyć ogólne bezpieczeństwo online.

  • Nie podawaj swoich danych osobowych, szczególnie loginów i haseł, w odpowiedzi na wiadomości e-mail, nawet jeśli sugerują one nadchodzący przelew lub inne transakcje.

  • Utrzymuj regularny kontakt z bankiem i monitoruj swoje rachunki bankowe, aby szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości czy podejrzane transakcje.

NASK zachęca użytkowników do zgłaszania podejrzanych wiadomości e-mail na stronie incydent.cert.pl. Działając wspólnie, społeczność może przeciwdziałać próbom oszustw internetowych i zabezpieczać się przed utratą danych oraz środków finansowych.

Kluczowe Punkty
  • Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) zwraca uwagę na rosnące zagrożenie oszustwami związanymi z rozsyłaniem fałszywych e-maili.
  • Oszuści próbują wyłudzić dane do bankowości elektronicznej, wykorzystując informacje o rzekomo nadchodzących przelewach.
  • Oszuści kierują ofiary na fałszywe strony internetowe, które naśladują autentyczne strony banków, aby zdobyć dane logowania.
  • Kluczowym elementem ochrony jest dokładne sprawdzanie adresu nadawcy wiadomości e-mail i unikanie podawania danych osobowych w odpowiedzi na te wiadomości.
  • NASK radzi również korzystać z aktualnego oprogramowania antywirusowego i regularnie monitorować rachunki bankowe.
  • NASK zachęca do zgłaszania podejrzanych wiadomości e-mail na stronie incydent.cert.pl.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną