Wiadomości z fałszywym linkiem. Uwaga na oszustów! Metoda na BLIK-a.

Martyna
Newsy
19.03.2023 20:36
Wiadomości z fałszywym linkiem. Uwaga na oszustów! Metoda na BLIK-a.

W ciągu ostatnich dni na policje trafiły setki zgłoszeń dotyczących próby wyłudzenia pieniędzy. Oszuści wysyłają wiadomości z linkiem do środków, które miały być rzekomo przekazane przez system płatności BLIK. Przedstawiamy szczegóły.  

Próba wyłudzenia pieniędzy 

W ostatnich dniach na Komendy Policji oraz do Internetu trafiły informację o próbach wyłudzenia pieniędzy. Cyberprzestępcy wysyłają na losowe numery telefonów wiadomość z fałszywym linkiem. Treść SMS zapewnia odbiorcę o tym, że ktoś rzekomo przekazał mu środki pieniężne za pomocą systemu BLIK.  

Władze ostrzegają, aby pod żadnym pozorem nie otwierać otrzymanego linku, ponieważ grozi to utratą środków pieniężnych ze swojego konta. Bank Millenium przestrzega przed oszustami: 

"Ani my, ani operator płatności BLIK - nie wysyłamy takich SMS-ów. Jeśli ktoś prześle przelew na telefon BLIK, środki automatycznie znajdą się na Twoim koncie i nie musisz nigdzie potwierdzać, że chcesz je odebrać" - Bank Millenium 

Otrzymywane SMS - y 

Ponadto operator systemu BLIK pokazał w social mediach, jak wygląda przykładowy SMS, który wysyłają oszuści. Treść wysyłana przez przestępców może brzmieć w następujący sposób: 

"Ktoś wysłał przelew 300 zł na twój numer, odbierz teraz i kliknij w ten link" - Bank Millenium 

Bank podkreśla, że nie przechowuje danych swoich klientów, a BLIK nie wysyła wiadomości SMS. Tego typu wiadomość z pewnością wiąże się z próbą oszustwa, którą warto zgłosić funkcjonariusza policji.  

To nie koniec oszustw 

Tylko w tym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła, że cyberprzestępcy zamieszczali również fałszywe reklamy z informacją o odszkodowaniu za szczepienie. Aby zwabić swoją potencjalną ofiarę i wyłudzić od niej pieniądze oszuści wykorzystują wizerunki różnych banków. W tym tygodniu wykorzystali wizerunek Santander Bank Polska. 

Z kolei Bank PKO BP opublikował ostrzeżenie przed próbami wyłudzenia dan od ich klientów. Przestępcy publikowali na portalach społecznościowych reklamy zachęcające do inwestowania w PKOCoin. 

Kolejnym Bankiem, którego wizerunek wykorzystano był mBank. Złodzieje wysyłali maile z informacją o potwierdzeniu rzekomej płatności SWIFT. Wcześniej CSIRT KNF ostrzegał, że oszuści wykorzystują wizerunek Banku BNP Paribas. 

Funkcjonariusze policji apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i o nieotwieranie linków przesyłanych z nieznanych źródeł.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną