Bye, bye bezpłatny bagaż! Linia lotnicza podnosi opłaty podróżującym!

Justyna
Newsy
25.05.2023 18:16
Bye, bye bezpłatny bagaż! Linia lotnicza podnosi opłaty podróżującym!

Jedna z europejskich linii lotniczych wprowadza nową taryfę, która nie obejmuje możliwości zabierania ze sobą na pokład bezpłatnego bagażu podręcznego. Czy niebawem taka praktyka stanie się powszechna?

Bezpłatny bagaż podręczny

Darmowy bagaż podręczny to podstawowy element każdej podróży lotniczej, który umożliwia pasażerom przechowywanie niezbędnych przedmiotów w bezpośrednim zasięgu. Warto zaznaczyć, że każda linia lotnicza ma inne związane z nim zasady.

Zwykle niektóre walizki można zabrać ze sobą na pokład w cenie biletu, za inne trzeba dopłacić, a jeszcze inne nadać jako bagaż rejestrowany. Do tej pory powszechne było, że niewielkie torby czy plecaki można wziąć ze sobą do samolotu bez dodatkowych opłat.

Nowa taryfa przewoźnika

Już niebawem inaczej będą wyglądały zasady dotyczące bagażu na pokładach samolotów jednego z europejskich przewoźników. Zmiany zapowiada bowiem Finnair, czyli narodowy przewoźnik Finlandii i jedna z najdłużej działających linii lotniczych na świecie.

Linia potwierdziła, że zamierza wprowadzić nową podstawową taryfę lotniczą, która nie obejmuje już bezpłatnej walizki w kabinie. Bilet Superlight zastąpi opcję Economy Light na lotach do i z Europy.

Celem usprawnienie podróży

Już od 1 czerwca pasażerowie będą mogli wnieść do kabiny jedynie małą torbę o wymiarach 40 cm x 30 cm x 15 cm, która musi zmieścić się pod siedzeniem. Większy bagaż, o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm, będzie wymagał dodatkowej opłaty.

Ole Orvér, dyrektor handlowy Finnair, wyjaśnił, że nowe zasady mają usprawnić proces podróży. Wyjaśnił także:

Doświadczamy problemów związanych z nadbagażem, wpływającym na punktualność i komfort podróży, i regularnie otrzymujemy informacje zwrotne na ten temat od naszych klientów i personelu. Celem są płynniejsze wejścia na pokład, punktualne odloty i komfort podróży na pokładzie, szczególnie gdy zbliża się szczyt sezonu letniego”.

Czy to początek większych zmian?

Ta wiadomość zelektryzowała środowisko podróżnicze i turystów. Nie wszyscy są bowiem z tego zadowoleni. Warto jednak zaznaczyć, że Finnair to tylko jedna z kilku linii lotniczych, które zrezygnowały w ostatnim czasie z bezpłatnego bagażu w kabinie.

Na początku roku zmiany pojawiły się w regulaminach trzech przewoźników: Easy Jet, WizzAir i Ryanair. Zgodnie z nimi transportowany na pokładzie samolotu bagaż podręczny także musi być na tyle mały, by zmieścić się pod siedzeniem pasażera. Natomiast walizki są dodatkowo płatne.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną