UOKiK na tropie niebezpiecznych zabawek! Sprawdź, czy Twoje dziecko jest zagrożone!

Martyna P.
Newsy
25.05.2023 10:05
UOKiK na tropie niebezpiecznych zabawek! Sprawdź, czy Twoje dziecko jest zagrożone!

Inspektoraty Inspekcji Handlowej przeprowadziły kontrole zabawek miękkich. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował niepokojące dane. Okazało się, że 1/3 pluszaków i innych zabawek nie spełniła wymagań.

 

Inspektorzy skontrolowali zabawki dla dzieci 

Kontrole były prowadzone w 2022 roku przez cztery wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej (w Szczecinie, w Olsztynie, w Bydgoszczy, w Kielcach).

Kontroli zostały poddane zabawki miękkie takie jak pluszaki, lalki, książeczki, piłki.

Specjaliści sprawdzali 30 modeli zabawek pod względem wymagań formalnych i konstrukcyjnych.

20 z badanych zabawek była z Chin, 5 z krajów Unii Europejskiej i kolejne 5 z Polski.

Wyniki kontroli pokazały, że w 36,6% zabawek wyryto nieprawidłowości. 11 na 30 modeli zabawek posiadało wady.

 

Zbyt małe elementy, nieprawidłowe zszycie zabawek

Eksperci przeprowadzili kontrole, która polegała na zgniataniu, zrzucaniu z wysokości, mierzeniu, rozrywaniu i umieszczaniu konkretnych części w cylindrze do kontroli małych elementów.

Specjaliści chcieli sprawdzić, czy wypełnienie jest prawidłowo zabezpieczone szyciem.

Ponadto kontrolowali, czy części zabawki nie odpadają (ryzyko zadławienia).

Sprawdzano także, czy zabawki nie mają za długich sznurków i linek (ryzyko podduszenia).

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że z 30 badanych zabawek w 6 z nich wykryto nieprawidłowości (20%).

Wadami okazało się:

 • Występowanie małych elementów,
 • Zbyt łatwy dostęp do wypełnienia,
 • Oddzielenie się od zabawki przyssawki z pętelką z linki.

 

Zbadano dokumentację techniczną zabawek

Inspektorzy sprawdzali także, czy zabawki mają prawidłową dokumentację techniczną (deklaracje zgodności, znak CE, instrukcję w języku polskim, dane producenta/importera).

Okazało się, że 5 z 30 badanych modeli nie spełniało wymagań.

Efektem jest utrudnienie działań organom kontroli oraz dochodzenia praw konsumenckich.

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz TUTAJ.

Zdjęcie UOKiK na tropie niebezpiecznych zabawek! Sprawdź, czy Twoje dziecko jest zagrożone! #1

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawki? 

Aby zabawka była bezpieczna dla dziecka, powinna spełniać kilka kryteriów. Oto niektóre z najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę:

 • Certyfikacja i oznakowanie: Sprawdź, czy zabawka posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak znak CE (oznaczający zgodność z europejskimi normami), czy oznaczenie ASTM (American Society for Testing and Materials) w przypadku produktów z USA. Oznakowanie powinno zawierać również informacje dotyczące wieku, dla którego przeznaczona jest zabawka.
 • Materiały użyte do produkcji: Zabawka powinna być wykonana z bezpiecznych materiałów, które nie są toksyczne dla dziecka. Unikaj zabawek zawierających substancje chemiczne, takie jak ftalany, bisfenol A (BPA) czy ołów. Sprawdź, czy zabawka ma atesty potwierdzające bezpieczeństwo materiałów.
 • Małe części: Zabawki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny zawierać małych części, które mogą stanowić zagrożenie zadławienia. Upewnij się, że wszystkie elementy są odpowiednio duże i trwale przytwierdzone.
 • Ostre krawędzie i rozwijające się części: Sprawdź, czy zabawka nie ma ostrych krawędzi lub wystających części, które mogą potencjalnie skaleczyć dziecko lub powodować inne urazy.
 • Bezpieczne zamocowania i złącza: Upewnij się, że wszelkie zamocowania, złącza i elementy ruchome są dobrze wykonane i nie łatwo się odłączają. Zabawka nie powinna mieć ostrych lub luźnych śrub, gwoździ ani innych elementów, które mogą stanowić ryzyko.
 • Instrukcje obsługi i wiekowe zalecenia: Zabawka powinna być dostarczona z czytelnymi instrukcjami obsługi, które zawierają informacje o bezpiecznym użytkowaniu. Zwróć uwagę na zalecenia dotyczące wieku, aby upewnić się, że zabawka jest odpowiednia dla dziecka.

Jakie cechy powinna mieć bezpieczna zabawka? 

 Aby odróżnić dobrą zabawkę od złej jakości, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Marka i renoma producenta: Wybieraj zabawki renomowanych producentów, którzy są znani z wysokiej jakości i bezpieczeństwa swoich produktów.
 • Solidna konstrukcja: Zabawka powinna być solidnie wykonana, z wysokiej jakości materiałów. Unikaj zabawek o tanim, kruchym plastiku, który łatwo się łamie lub pęka.
 • Opinie i oceny: Przeczytaj opinie innych klientów i recenzje zabawki, jeśli są dostępne. To może dać ci wgląd w jakość i bezpieczeństwo produktu.
 • Inspekcja wizualna: Dokładnie przyjrzyj się zabawce przed zakupem. Sprawdź, czy nie ma widocznych defektów, luzów, ostrych krawędzi czy innych potencjalnie niebezpiecznych elementów.
 • Cena: Czasami bardzo niska cena może być oznaką złej jakości lub braku bezpieczeństwa. Bądź ostrożny, jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa.

Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, dlatego zawsze staraj się wybierać zabawki, które spełniają odpowiednie standardy bezpieczeństwa i są odpowiednie dla wieku dziecka.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną