Oszustwo z SMS-em o przelewie Blik! CERT Orange Polska ostrzega i radzi jak uniknąć pułapki!

Martyna
Newsy
09.05.2023 19:02
Oszustwo z SMS-em o przelewie Blik! CERT Orange Polska ostrzega i radzi jak uniknąć pułapki!

W ciągu ostatnich dni odnotowano ogromną ilość prób wyłudzeń pieniędzy za pośrednictwem SMS-ów. Oszuści podszywają się pod pupularny system płatności BLIK. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę. 

Próba wyłudzenia pieniędzy  

W ostatnich dniach na Komendy Policji oraz do Internetu trafiły informację o próbach wyłudzenia pieniędzy. Cyberprzestępcy wysyłają na losowe numery telefonów wiadomość z fałszywym linkiem. Treść SMS zapewnia odbiorcę o tym, że ktoś rzekomo przekazał mu środki pieniężne za pomocą systemu BLIK.   

Władze ostrzegają, aby pod żadnym pozorem nie otwierać otrzymanego linku, ponieważ grozi to utratą środków pieniężnych ze swojego konta. Zespół CERT Orange Polska podkreśla, że oszuści wykorzystują wizerunek systemu Blik. Cyberprzestępcy wysyłają SMS-y o treści informującej o rzekomym przelewie środków pieniężnych na nasze konto.  

Przykładowa wiadomość brzmi

"Odbierz platnosc 1000zl za pomoca BIik. Twoj indywidualny link do odbioru srodkow: bIik.online/[8-znakowy hash alfanumeryczny] (pisownia orygin.)"  

Na co zwrócić uwagę? 

Już na pierwszy rzut oka możemy dostrzec, że treść wiadomości nie posiada polskich znaków. Jest to pierwsza oznaka, że być może jesteśmy potencjalnymi ofiarami cyberprzestępców. 

Co więcej, oszuści użyli na stronie phishingowej zatajnione pole hasła. Wiadomo jednak, że kod BLIK jest jawny i należy go zawsze potwierdzić przez aplikację swojego banku. 

Płatność telefonem 

BLIK jest systemem płatności mobilnych działającym od 2015 r. Umożliwia on użytkownikom: 

  •  wykonywanie płatności bezgotówkowych 
  •  wpłaty i wypłaty gotówki z bankomatów 
  •  realizacja natychmiastowych przelewów na numer telefonu 
  •  generowanie czeków z cyfrowym kodem 

Aby skorzystać z usług systemu należy podać 6 – cyfrowy kod, który znajduje się w aplikacji mobilnej. Jest on ważny przez 2 minuty, po wpisaniu kodu należy potwierdzić płatność w telefonie. Warto podkreślić, że jest to jedna z ulubionych form płatności Polaków: 

„Polacy jako swoją ulubioną, preferowaną formę płatności za zakupy internetowe najchętniej wybierają BLIKa. Wzrost jego popularności w ostatnim roku jest imponujący: z 27 %. W 2021 r. Do 35 %” – prnews.pl 

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.  

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną