Zmiany w 500 plus. Rzecznik PiS komentuje medialne doniesienia!

Justyna

Dofinansowania

08.10.2022 16:44

Zmiany w 500 plus. Rzecznik PiS komentuje medialne doniesienia!

Rzecznik PiS, Radosław Fogiel, odniósł się do doniesień medialnych, które powstały po wypowiedzi wiceministra finansów Artura Sobonia. Co dalej z 500 plus?

Wypowiedź wiceministra Sobonia

Informacje o możliwych zmianach w programie Rodzina 500 plus pojawiły się po poniedziałkowej wypowiedzi wiceministra finansów Artura Sobonia dla portalu gazeta.pl. Stwierdził wówczas, że możliwe byłoby wprowadzenie progów dochodowych w przypadku wypłaty 500 plus.

W swojej wypowiedzi przekazał:

„W programie 500 plus rzeczywiście takie progi mogłyby być. Warto o tym rozmawiać. Rozmawiamy na temat różnych scenariuszy, gdyż sytuacja zewnętrzna jest teraz ekstremalnie trudna. Jesteśmy rządem, który nie chowa głowy w piasek i proponuje nowe rozwiązania i te rozwiązania, także w zakresie polityki energetycznej, będą jeszcze proponowane przez rząd”.

Rzecznik skomentował doniesienia

Rzecznik PiS odniósł się w rozmowie z Polską Agencją Prasową, do informacji medialnych dotyczących wprowadzenia kryterium dochodowego dla programu Rodzina 500 plus.  W swojej wypowiedzi podkreślił:

„To Prawo i Sprawiedliwości wprowadziło ten program wbrew twierdzeniom opozycji, że jest to nierealne, potem wbrew jej protestom. Zawsze broniliśmy programu Rodzina 500 plus przed zakusami Platformy Obywatelskiej, żeby go zlikwidować czy zmniejszyć i tak będzie nadal. Nie ma żadnych planów jakichkolwiek zmian w programie 500 plus. Będzie wypłacane tak, jak jest wypłacane i będziemy go bronić”.

O plany ograniczenia świadczenia dla rodzin pytany był przez dziennikarzy również premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że nic takiego nie jest planowane.

Środki są zapewnione

Ministerstwo Finansów również poinformowało, że nie pracuje nad zmianami w programach socjalnych. Resort finansów poinformował o tym w komunikacie:

„Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym m.in. w rządowym programie Rodzina 500 plus”.

Ministerstwo przypomniało, że w przyjętym przez Radę Ministrów 28 września br. projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok zapewnione zostały środki na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny. Wśród nich ministerstwo wymieniło m.in. program Rodzina 500 plus. Roczny koszt programu 500 plus to około 40 mld zł.