Wykluczenie bogatych z programu 500 plus?! Polityczna burza!

Martyna P.
Dofinansowania
24.05.2023 8:40
Wykluczenie bogatych z programu 500 plus?! Polityczna burza!

W ostatnich dniach popularnym tematem wśród Polaków jest świadczenie 500 +. Partia rządząca zapowiedziała podniesienie świadczenia do kwoty 800 złotych. W poniedziałek poseł Lewicy mówił o wprowadzeniu progu dochodowego.

500 plus i próg dochodowy?

Poseł Lewicy – Krzysztof Gawkowski był gościem na antenie Radia Plus. Udzielił wywiadu, w którym odniósł się do świadczenia 500 plus. Wyraził w nim swoje osobiste poglądy.

Mężczyzna uważa, że osoby, które dużo zarabiają, nie powinny dostawać środków. Jego daniem osoby nieuprawnione do pobierania pieniędzy w ramach programu to osoby zarabiające powyżej 20 tysięcy miesięcznie.

Poseł został także zapytany o próg dochodowy w przypadku posiadania większej ilości dzieci. Odpowiedział wówczas, że to temat do dyskusji.

Poseł Lewicy zakomunikował, że jest gotowy do podjęcia debaty dotyczącej wprowadzenia progu dochodowego. Chciałby spotkać się z politykami Platformy i PiS-u i porozmawiać na temat ewentualnej dochodowości.

800 plus zamiast 500 plus

W niedzielę 14.05.2023 roku odbyła się konwencja programowa PiS pod nazwą „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”, podczas której padło wiele obietnic wyborczych.

Podczas wystąpienia padła deklaracja dotycząca podwyższenia kwoty świadczenia „500 plus”. W ramach programu od 2024 roku ma być wypłacana kwota w wysokości 800 złotych.

„Od nowego roku program 500 Plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 Plus” – zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński powiedział, że w przyszłym roku inflacja będzie niewysoka, więc nowy „zastrzyk finansowy” nie będzie groził już powrotem do tendencji inflacyjnych. Mężczyzna podkreślił, że aspekt ten został wzięty pod uwagę.

Zdjęcie 500 plus z progiem dochodowym? Kto nie otrzyma świadczenia? #1

800 plus od 1 czerwca 2023?

Przypomnijmy, że Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy przewidującej waloryzację świadczenia do kwoty 800 złotych od czerwca bieżącego roku.

500+ trafia każdego miesiąca do 6,5 mln dzieci

Program Rodzina 500+ jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin.

W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podkreśla, że łącznie na program przeznaczono już około 177 mld złotych.

Każdego miesiąca świadczenie 500+ trafia do 6,5 mln dzieci.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną