Co trzecie dziecko w Polsce nie ma chęci do życia. Wstrząsający raport Fundacji Martyny Wojciechowskiej.

Justyna
Dziecko
18.04.2023 21:18
Co trzecie dziecko w Polsce nie ma chęci do życia. Wstrząsający raport Fundacji Martyny Wojciechowskiej.

Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej opublikowała raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród dzieci oraz młodzieży w wieku 10-19 lat. Okazuje się, że płyną z niego smutne wnioski.

Raport o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Raportu opublikowany przez fundację UNAWEZA został przygotowany w ramach projektu MŁODE GŁOWY. Jego inicjatorką jest Martyna Wojciechowska, założycielka i prezeska Fundacji UNAWEZA. W badaniu wzięło udział 180 tysięcy dzieci w wieku od 10 do 19 lat z 2000 szkół. Warto podkreślić, że to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na taką skalę.

Alarmująca sytuacja

Prawie 70 proc. badanych, nigdy nie korzystało ze wsparcia psychologa w szkole i poza szkołą. Co trzecie dziecko w Polsce nie ma chęci do życia. Próbę samobójczą podjęło blisko 9 procent z nich.  W praktyce oznacza to, że problem ten dotyczy 340 tysięcy dzieci. Według danych Policji w 2022 r. odnotowano ponad 2031 prób samobójczych młodych ludzi. To o 140 proc. więcej niż w roku 2020.

Zdjęcie Wstrząsający raport Fundacji Martyny Wojciechowskiej. Wyniki są bardzo niepokojące! #1

Co więcej, co drugi polski uczeń ma skrajnie niską samoocenę. 65,9 proc. chciałoby mieć więcej szacunku do samego siebie, 31,6 proc. ankietowanych uczniów mówi wprost, że nie lubi siebie, a 26,4 proc. czuje się mniej wartościowa niż jej otoczenie.

Prawie połowa dzieci przyznaje, że się głodzi. Co drugie czuje się bezużyteczne, a co dziesiąte - niekochane przez rodziców. Mimo to dla ponad połowy młodych największym wsparciem jest rodzina, a dopiero potem koledzy i nauczyciele. Stres dnia codziennego przerasta 81,9 proc. osób.

Smutne wnioski

Martyna Wojciechowska pisze:

„Wyniki naszych badań są przejmujące i wskazują na absolutne poczucie bezradności wśród dzieci. Stres je przerasta, ponad 80% z nich w sytuacji kłopotliwej nie znajduje rozwiązania. Mówią: „Chciałbym/chciałabym zniknąć”. Ważne, żebyśmy zaczęli rozmawiać o zdrowiu psychicznym otwarcie, nauczyli nasze dzieci, że warto sięgać po pomoc, także specjalistyczną, że to nie jest obciach. Bo największą odwagą jest stanąć po swojej stronie.”

Jak pomóc młodym ludziom?

Pomóc mogą tylko kompleksowe działania. Fundacja Unaweza przygotowała gotowe rozwiązania: program profilaktyczny dla dzieci i rodziców oraz ofertę edukacyjną dla szkół.

Ponadto, wraz z publikacją raportu rusza ogólnopolska kampania edukacyjna "Otwarcie o zdrowiu psychicznym" oraz strona www.mlodeglowy.pl.  Znajdą się tam materiały dotyczące zdrowia psychicznego i pierwszej pomocy psychologicznej.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną