Zdrowie

Aż 80% dzieci rozwija się nieprawidłowo! Nowy raport WHO niepokoi

Emila

May 15, 2019, 2:27 p.m.

Aż 80% dzieci rozwija się nieprawidłowo! Nowy raport WHO niepokoi

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie i obecnie niemalże każdy ma dostęp do internetu w swoich smartfonach. To również ma wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny każdego człowieka – a przede wszystkim dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała komunikat oraz swoje zalecenia na ten temat!

Zdjęcie Aż 80% dzieci rozwija się nieprawidłowo! Nowy raport WHO niepokoi #1

Czas przed ekranami

Coraz to młodsze dzieci zaczynają spędzać ogromną ilość czasu przed ekranami. Nie ma znaczenia czy jest to tablet, smartfon, laptop czy telewizor. WHO zaleca, aby dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie miały żadnej styczności z technologią. Dwuletnim dzieciom można ewentualnie pozwolić na godzinę korzystania ze sprzętu.

Im więcej czasu spędzamy przed ekranami, tym gorzej wpływa to na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Dodatkowo, pojawiają się problemy z nieregularnym i słabym snem oraz nieprawidłową posturą ciała, które prędzej czy później boleśnie dadzą o sobie znać.

„Zadbanie o aktywność fizyczną, skrócenie czasu przebywania małych dzieci w pozycji siedzącej i zapewnienie wysokiej jakości snu poprawia ich zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie oraz pomaga zapobiegać otyłości w dzieciństwie i związanym z nią chorobom w późniejszym okresie życia” - wyjaśnia dr Fiona Bull.

"80% dzieci ma ograniczoną aktywność fizyczną!"

Organizacja wskazuje, że 80 procent dzieci ma ograniczoną aktywność fizyczną. U dorosłych jest to ponad 23 procent. Ważne jest zatem, aby już od najmłodszych lat wyrobić nawyk, który będzie zmuszał nas do aktywności fizycznej. Najlepiej jest jednak, aby zbudować w dziecku pasję, aby miało nieustanny przypływ ruchu.

Dodatkowo, nawyki oraz pasje mają ogromny wpływ na nasze dalsze życie. Doświadczenia z tym związane kreują naszą osobowość, którą następnie prezentujemy w życiu dorosłym.

Ekspertka ds. otyłości, Juana Willumsen, wyjaśnia, że rodzice powinni ponownie zacząć bawić się ze swoimi dziećmi bez użycia technologii. Ma to też wpływ na tworzenie silnej relacji między rodzicem a dzieckiem.

Zdjęcie Aż 80% dzieci rozwija się nieprawidłowo! Nowy raport WHO niepokoi #2

Jak zapewnić aktywność fizyczną?

W zależności od wieku dziecka jego aktywność fizyczna i poświęcony na to czas będzie ulegał zmianie. Dzieci do pierwszego roku życia powinny mieć zapewnioną aktywność fizyczną kilka razy dziennie. Dodatkowo warto zapewnić im odpowiedni sen:

  • do 3 miesięcy – 14-17 godzin snu
  • między 4-11 miesięcy – 12-16 godzin snu

Dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia powinny mieć zapewnioną 3-godzinną zabawę o odpowiednim wysiłku. Warto również pilnować, aby nie przebywały więcej niż godzinę w pozycji siedzącej – w wózku lub krzesełku.

Dodatkowo, można już pozwolić dwuletniemu dziecku na godzinne korzystanie z technologii, ale lepiej samodzielnie poczytać mu bajki, które doskonale rozwijają wyobraźnię i kreatywność malucha. Te same zalecenia tyczą się starszych dzieci.